Żyjnia – wyjątkowa przestrzeń w galerii Dizajn BWA Wrocław

Radio RAM | Utworzono: 19.04.2019, 17:20 | Zmodyfikowano: 19.04.2019, 17:20
A|A|A

fot. mat. prasowe

Szefowa Dizajn BWA Wrocław, Katarzyna Roj,  tak mówiła na naszej antenie o pomyśle na wystawę:

Inspiracją do stworzenia Żyjni była idea dostępnego dla wszystkich miejskiego sanatorium, inspirowanego nostalgiczną atmosferą dolnośląskich uzdrowisk i pałaców zdrojowych. Słowo „żyjnia” – równie retro, co futurystyczne – jako punkt wyjścia określiło ogólny charakter miejsca, otwartego na codzienne potrzeby jego użytkowników. Projektanci Dominika Buck i Paweł Buck poszukali dodatkowego kontekstu dla funkcjonowania przestrzeni galerii, w której realizowany był do tej pory program wydarzeń towarzyszących do prezentowanych wystaw. Zaproponowali, by przestrzeń ta służyła również chwili wytchnienia w centrum miasta i wzorem pałaców zdrojowych oferowała unikalne doświadczenie odprężenia. - To, co wyróżnia przestrzenie projektowane przez Buck.Studio – opowiada Katarzyna Roj, kuratorka programu galerii Dizajn – to bardzo charakterystyczne opracowanie powierzchni, relacja faktury i detalu oraz całościowe myślenie o wnętrzu, jako współdziałaniu fizycznej przestrzeni i choreografii ludzkiego ciała. Projektują dla marzycieli. A mi zależało, by Żyjnia na co dzień, czyli wtedy, gdy nie realizujemy w niej wydarzeń, nie była tylko efektownym wnętrzem, ale miejscem witalnym, o przyciągającej energii.

W Żyjni rolę sanatoryjnych wód leczniczych pełnią prozdrowotne napary z ziół oraz relaksujące inhalacje z pary wodnej. Pałace zdrojowe zainspirowały twórców nie tylko ze względu na symboliczny wymiar wody, organizującej sposób ich funkcjonowania, ale również ze względu na panujący w nich nastrój. Bliżej im do ośrodków kultury niż do kawiarni. Ich charakter jest z założenia niekomercyjny. Podobnie Żyjnia jest miejscem spotkań, współczesnym, otwartym salonem miejskim, w którym realizowany jest program różnorodnych wydarzeń. Premierowej odsłonie towarzyszy wystawa 5!, która będzie pierwszą przekrojową prezentacją twórczości Buck.Studio. Na ekspozycji znajdzie się sześć realizacji, a tytułowa piątka z wykrzyknikiem nawiązuje do manifestu stworzonego przez projektantów, wyrażającego wartości, które przenikają do ich pracy.

Paweł Buck:

Wystawa potrwa do końca wakacji, ale Żyjnia zostaje w galerii jako jej trwały element. W jej przestrzeni planowane są miejskie debaty i inspirujące serie spotkań omawiających temat wody w kontekście produkcji dóbr konsumenckich, projektowania i codziennego użycia. - Planujemy także zbiórkę crowdfundingową – zapowiada Katarzyna Roj. Zebrane środki przeznaczymy na rejestrację oraz upowszechnianie treści w ramach działania pod nazwą Żyjnia TV. Jeszcze w maju odbędą się 9. urodziny projektu edukacyjnego 3D czyli Dizajn Dla Dzieci, a gościem specjalnym będzie Jakub Stępień znany jako Hakobo. Wydarzenie to będzie jednocześnie podsumowaniem dotychczasowych aktywności edukacyjnych dla dzieci w galerii. Zaś w Noc Muzeów, która odbędzie się 18 maja 2019, przygotowujemy specjalne wydarzenie: międzypokoleniowy dansing w Żyjni. Będziemy słuchać starych przebojów, popijając prozdrowotne ziołowe mieszanki.

Warto podkreślić, że zespół galerii Dizajn zachęca do wspólnego budowania programu i korzystania z unikalnych właściwości Żyjni wedle własnych pomysłów, o ile ich realizacja nie przeszkadza innym użytkownikom. - Wesprzemy inicjatywy, których celem jest promocja wiedzy i dobrych praktyk w obszarze projektowania i ekologii – zachęca Katarzyna Roj.

PROGRAM WYDARZEŃ:

sobota, 4.05.2019, godz. 19.00
Otwarcie Żyjni i wernisaż wystawy 5!

sobota, 11.05.2019, godz. 12.00–15.00
3 do potęgi, czyli 9. urodziny 3D

Trochę trudno w to uwierzyć, ale od czasu pierwszych działań realizowanych pod hasłem „3D czyli Dizajn Dla Dzieci” minęło już 9 lat. Z tej okazji zapraszamy na warsztat rodzinny, który poprowadzi szczególny gość – Hakobo, czyli Jakub Stępień – oraz wspólne świętowanie. Nie zabraknie słodkości, wspominek i fantazjowania o przyszłości, a przede wszystkim graficznych działań pod okiem jednego z najważniejszych projektantów w tym kraju!

sobota, 18.05.2019
Noc Muzeów 2019
galeria czynna 15:00–24:00

godz. 18.00–22.00
Międzypokoleniowy dansing w Żyjni
Będziemy oglądać wystawę i słuchać starych przebojów, popijając prozdrowotne ziołowe mieszanki.

Wydarzenie dla wszystkich grup wiekowych.

REKLAMA
Dźwięki

To może Cię zainteresować