Drugi dzień strajku nauczycieli. Co z egzaminami?

Malwina Gadawa, Andrzej Andrzejewski, jk | Utworzono: 09.04.2019, 08:26 | Zmodyfikowano: 09.04.2019, 08:30
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

aktualizacja, godz. 10:15

Kuratorium oświaty podało najnowsze dane dotyczące strajku w oświacie. Na Dolnym Śląsku strajkuje 991 szkół, czyli 79 proc. W 682 szkołach i przedszkolach prowadzone są tylko zajęcia opiekuńcze. Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk, mówi, że strajk ma charakter masowy. W placówkach objętych strajkiem nie pracuje od 60 do 100 proc. załogi.

Kurator apeluje do protestujących nauczycieli, aby na czas egzaminu zawiesili protest. - Spory dorosłych nie mogą dotykać dzieci - tłumaczy. Baza pedagogów, którzy chcą pracować w komisjach egzaminacyjnych, jest cały czas aktualizowana. Obecnie znajduje się w niej około 700 nazwisk. Według informacji kuratorium mniej więcej tyle samo osób brakuje, aby egzaminy mogły się odbyć we wszystkich szkołach na Dolnym Śląsku.

- Chciałbym zapewnić uczniów i ich rodziców, że państwowy egzamin się odbędzie i wszystko jest do niego przygotowane - mówi Kowalczyk:

Egzamin gimnazjalny będzie trwał trzy dni. Jeżeli będzie trzeba, dolnośląski kurator również będzie uczestniczył w pracach komisji egzaminacyjnej.

godz. 8:00

Dyrektorzy szkół, w których mają się odbyć egzaminy gimnazjalne walczą z czasem, aby skompletować komisje egzaminacyjne. Anna Niewińska, dyrektor VIII LO z oddziałami gimnazjum przy ul. Zaporoskiej mówi, że w jej szkole egzaminy prawdopodobnie się odbędą:

Komisje będą tworzyli nauczyciele i katecheci, którzy nie strajkują.  Jadwiga Żakowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 81 przy ul. Jastrzębiej, gdzie są również klasy gimnazjalne przyznaje, że sytuacja jest trudna.

Dyrektorka mówi, że dopiero po godz. 14 będzie wiedziała, czy uda się skompletować komisje. O sytuacji w innych wrocławskich szkołach będziemy jeszcze informować.

Tymczasem w Legnicy do przeprowadzenia jutrzejszych egzaminów brakuje blisko 130 nauczycieli. Szefowa wydziału oświaty w tamtejszym urzędzie miasta ma nadzieję, że komisje egzaminacyjne da się utworzyć dzięki współpracy ze szkołami średnimi.

- Przechodzimy nietypową lekcję demokracji. Na pewno odbije się to na nas, uczniach. Widzimy jak ciężko pracują nauczyciele i jak bardzo starają się nas nauczyć do tych egzaminów ósmoklasisty, ile czasu na to poświęcają. Warto wesprzeć ich w tym, co robią - podkreśla przyznaje Kasia z ósmej klasy szkoły nr 9.

Nauczyciele kilku legnickich szkół - mimo strajku - wczoraj popołudniu spotkali się ze swoimi wychowankami. Pedagodzy apelowali, by nie zaniechać przygotowań do egzaminów.

Ponad 30 tysięcy gimnazjalistów powinno na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie przystąpić w najbliższą środę do egzaminu. W pierwszym dniu uczniowie mają rozwiązywać testy z nauk humanistycznych w kolejnych dniach z przyrody, matematyki i języków obcych.

Piotr Świędrych, dyrektor OKE jest optymistą - jego zdaniem do egzaminów dojdzie:

Egzaminy gimnazjalistów zakończą się w piątek. Przez weekend ich prace powinno sprawdzać 740 nauczycieli, którzy podpisali umowę z Dyrektorem Okręgowej komisji Egzaminacyjnej. Część z nich dziś strajkuje.

ZOBACZ KONIECZNIE: Rozpoczął się strajk nauczycieli

REKLAMA

To może Cię zainteresować