Strajk nauczycieli

Radio RAM, KM | Utworzono: 08.04.2019, 06:20 | Zmodyfikowano: 08.04.2019, 07:20
A|A|A

Fot. Andrzej Owczarek

O przystąpieniu do strajku nauczyciele decydują po przyjściu do pracy - dopiero po tych deklaracjach będzie wiadomo, jaki jest jego zasięg. Według ZNP do strajku przystąpi niemal 80 procent szkół i przedszkoli w całej Polsce. 

Lista strajkujących placówek we Wrocławiu: TUTAJ

Są już oficjalne dane z Wrocławia: Na 196 szkół i przedszkoli strajk rozpoczęło 177 placówek, czyli 90 proc. Udział w strajku zgłosiło ponad 5 tys. nauczycieli.

Na Dolnym Śląsku strajkują nauczyciele. W tej chwili Okręgowy inspektorat Pracy we Wrocławiu zarejestrował z całego regionu 1270 zgłoszeń o powstaniu sporów zbiorowych w szkołach i innych ośrodkach oświaty - to mniej więcej 80% istniejących placówek. - Nie mamy na razie informacji o potrzebie przeprowadzenia kontroli w żadnej z nich - mówi Małgorzata Łagocka Okręgowy Inspektor Pracy:

Interwencja Państwowej Pracy może mieć miejsce, gdy pracodawca łamie przepisy prawa pracy.

 

 W Szkole Podstawowej nr 90 przy ul. Orzechowej we Wrocławiu przebywa dziś jedno dziecko. Jak na razie strajkuje około 80% nauczycieli. – Liczymy na zrozumienie rodziców – podkreśla Bożena Białek, nauczycielka:

W środę rozpoczynają się egzaminy gimnazjalistów. Nauczyciele nie podjęli jeszcze decyzji, czy będą protestowali również w ich trakcie.

Mirosława Chodubska, prezes dolnośląskiego ZNP: - Podpisanie przez Solidarność porozumienia nie oznacza, że działacze tego związku nie mogą przystąpić do strajku

Zespół szkolno-przedszkolny nr 21 we Wrocławiu przy ul. Kłodzkiej przyłączył się do strajku. Dyrektor placówki Edyta Krajewska tłumaczy, że zaprosiła do opieki nad dziećmi księdza i dwóch trenerów, do szkoły przyjeżdżają też pracownicy Hydropolis.

Rodzice przychodzą, pytają o sytuację i w większości zabierają dzieci do domu.

Danuta Utrata, szefowa oświatowej Solidarności na Dolnym Śląsku w piątek mówiła, że związkowców nie satysfakcjonują propozycje rządu. Solidarność walczy o takie podwyżki jakie otrzymały służby mundurowe, czyli chcą jeszcze w tym roku otrzymać nie mniej niż 650 zł, a w przyszłym kolejne 15 procent.

Kazimierz Kimso, szef dolnośląskiej Solidarności, do 1 w nocy rozmawiał z lokalnymi działaczami. Większość z nich nie zgodziła się na warunki podpisane przez Ryszarda Proksę.

 

We Wrocławiu prezydent zobowiązał 23 instytucje i spółki miejskie do przygotowania oferty dla dzieci i młodzieży na czas ewentualnego protestu. Oferta znajduje się u dyrektorów placówek edukacyjnych - w gotowości są ZOO, Hydorpolis, Aquapark i inne miejskie instytucje

Ojciec przyprowadził syna do szkoły, bo woli, żeby dziecko spędzało ten czas w placówce. Jeżeli jednak trzeba będzie to poprosi rodzinę o pomoc w opiece nad dzieckiem. Wrocławianin uważa, że nauczyciele dobrze robią strajkując:

W Szkole Podstawowej nr 63 przy ul. Menniczej prawie 95 proc. nauczycieli zadeklarowało udział w strajku. Dyrektor szkoły Marzanna  Wolska mówi, że będzie dopiero po godz. 8.00 wiedziała ilu naprawdę pedagogów weźmie udział w strajku:

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować