Można wejść "z ulicy" i otrzymać pomoc. Otwarto Centrów Zdrowia Psychicznego +

Elżbieta Osowicz, jk | Utworzono: 19.02.2019, 14:49 | Zmodyfikowano: 19.02.2019, 15:55
A|A|A

zdjęcia: Andrzej Owczarek

Jedno z 14 planowanych w Polsce Centrów Zdrowia Psychicznego + zostało otwarte we Wrocławiu. Modelowy ośrodek oferujący kompleksową opiekę dla osób dorosłych działa w przystosowanym budynku przy ulicy Ostrowskiego. Jak mówi dyrektor Wrocławskiego Centrum Zdrowia Wojciech Skiba, chorzy i ich rodziny mogą zgłaszać się bez skierowania - zespół terapeutów określi, jaka pomoc jest potrzebna.

Pacjenci otrzymają nie tylko pomoc medyczną, ale także socjalną i prawną. W ośrodku przy Ostrowskiego jest świetlica, przychodnia i oddział dzienny. Wrocławskie Centrum Zdrowia Psychicznego + jest drugim w kraju, kolejne jeszcze powstają.

Jak mówi minister Małgorzata Jarosińska - Jedynak z resortu Inwestycji i Rozwoju, jest to pilotażowy program opieki nad chorymi psychicznie i ich rodzinami:

Najbardziej potrzebujący będą mieli przydzielanego koordynatora, który zadba o kompleksowe wsparcie. Budowa wrocławskiego ośrodka działającego przy ulicy Ostrowskiego 13 kosztowała ponad 16 milionów złotych. Pieniądze pochodzą z programu operacyjnego Wiedza, Edukacja Rozwój.

REKLAMA