Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA]

Marcin Obłoza, el | Utworzono: 06.01.2019, 14:00 | Zmodyfikowano: 06.01.2019, 16:08
A|A|A

Fot: A. Owczarek

Orszak wyruszył z Ostrowa Tumskiego, potem minął Plac Dominikański i dotarł do Rynku, gdzie odbyło się wspólne kolędowanie.

W wydarzeniu wzięły udział setki aktorów, najczęściej były to rodziny z dziećmi, albo klasy z okolicznych szkół:

Przemarsz prowadzili konno Kacper, Melchior i Baltazar. Każdy z nich miał swoje oddziały poddanych. Była też Święta Rodzina. W tę rolę wcielili się Marta i Piotr Szawlis. Dzieciątko grał ich trzymiesięczny syn Józef. 

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także, jako dzień misyjny. Od 2011 roku 6 stycznia to dzień ustawowo wolny od pracy.

Według Ewangelii św. Mateusza, za panowania w Judei króla Heroda, do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i ta nazwa przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII wieku, w XII wieku Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są do dziś w Kolonii w Niemczech.

REKLAMA

To może Cię zainteresować