Młyn Maria przechodzi prawdziwą metamorfozę [ZDJĘCIA]

mat. prasowe | dwie | Utworzono: 28.12.2018, 11:54 | Zmodyfikowano: 28.12.2018, 11:56
A|A|A

(Zdjęcia: Andrzej Owczarek / Radio RAM)

 

Młyn Maria wielokrotnie zmieniał zarówno właścicieli i swoją architektoniczną strukturę. Początkowo funkcjonował w formie zabudowy drewnianej, następnie, w czasach baroku, przeistoczył się w obiekt murowany. W połowie XIX wieku zyskał kolejną, tym razem neogotycką odsłonę.

W czasie rewolucji przemysłowej drewniane koła zostały zastąpione przez system nowoczesnych turbin i stalowych przekładni. W 1945 roku zniszczeniu uległy łącznik frontowy, system turbin oraz dom młynarzy stojący na wyspie. Łącznik to jedyny fragment, który udało się odbudować, choć w nieco mniejszej skali i innym stylu.

Po II Wojnie Światowej Młyn Maria zyskał obecną nazwę i działał napędzany siłą wody z Odry do lat 60-tych, kiedy to zdemontowano i zniszczono urządzenia mechaniczne. Podczas Wielkiej Powodzi w 1997 roku młyn groził zawaleniem, a Wyspa Piaskowa zalaniem.

Powojenny rozwój przemysłu spożywczego na obrzeżach miasta wygasił podstawową, produkcyjną funkcję Młyna. Przez długie stulecia tylko jedna rzecz nie uległa zmianie: towarzyszące mu wiernie kanały młyńskie.

W Młynie Maria pracował m.in. Wojciech Dzieduszycki. Opracował recepturę mąki wrocławskiej.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować