Kim są bohaterowie migawek z przedwojennego Wrocławia zamieszczonych w YouTube?

Radio RAM, Marek Zoellner | Utworzono: 03.01.2008, 10:13 | Zmodyfikowano: 03.01.2008, 12:34
A|A|A

(Kadr z filmu)

Jak już pisaliśmy, filmik pochodzi z YouTube. Oto on:

 

 

Zdjęcia zostały zrobione w 1939 r. Widzimy na nich m.in. Ostrów Tumski i Krzyki - a dokładnie okolice dzisiejszych ulic Powstańców Śl., Hallera, Sokolej, Gajowickiej i Kruczej. Filmik ma dwóch bohaterów: oficera niemieckiej armii i młodego chłopaka - prawdopodobnie jego syna.

Jak się okazało, już wcześniej tym unikatowym materiałem zainteresował się Piotr Herba, autor znakomitej strony o Wrocławiu i Dolnym Śląsku. Oto fragment rozmowy, którą przeprowadziliśmy z nim na Gadu-Gadu:

Prw.pl: Jeden z bohaterów filmu, młody chłopak, jedzie rowerem przez Krzyki do swojej szkoły - Horst Wessel Oberrealschule. Co to za trasa?

Piotr Herba: - Jedzie z willi znajdującej się przy ulicy Sokolej (willa w tle istnieje do dziś, płotu nie ma, kostka brukowa na ulicy jest ta sama) ulicą Powstańców Śląskich i skręca w Hallera (tu widać tramwaj i ludzi z niego wychodzących). Potem zatrzymuje się przy kinie, a tam grają film "Manner mussen so Sein" - premiera w marcu 1939 r. Następnie wyjeżdza ze Sztabowej i jedzie Gajowicką. Mija tramwaj linii 24, który kursował wtedy z Al. Kromera na Grabiszynek.

Chłopak dojeżdża do szkoły. Co to za obiekt? Czy tak jak przypuszczamy jest to dzisiejszy kompleks szkół u zbiegu ul. Jemiołowej i Kruczej?

- To jest obecna bursa. Widać ją na tym zdjęciu. Szkoła nosiła imię Gerharta Hauptmanna, ale jej nazwę zmieniono na Horst Wessel Oberrealschule.

Kim są bohaterowie filmu?

- Prawdopodobnie to Rudolf Graf von Schmettow - w latach 1937-39 komendant Wrocławia - i jego syn. Zdjęcie von Schmettowa jest tu.

REKLAMA

To może Cię zainteresować