Kangur w Borach Dolnośląskich [ZDJĘCIA]

GN, Piotr Osowicz | Utworzono: 12.09.2018, 07:47 | Zmodyfikowano: 12.09.2018, 07:50
A|A|A

fot. nadleśnictwo Ruszów

Po Borach Dolnośląskich biega kangur. Prawdopodobnie jest to uciekinier z niemieckiej hodowli. Spotkał go przypadkiem, na drodze, w czasie jazdy samochodem mieszkaniec Pieńska Janusz Pawul:


Kangur spotykany przez mieszkańców w Borach Dolnośląskich to walabia bagienna. Wiadomo to na pewno, gdyż są zdjęcia zwierzęcia zrobione m.in. przez leśników. Zwierzę to prowadzi nocny tryb życia, potrafi się żywić m.in. roślinami uprawnymi, a żyje w lasach o bogatym podszycie, z paprociami, jakich w Borach Dolnośląskich nie brakuje.  Kangura spotykali nie tylko kierowcy, ale też wędkarze, a wśród nich Artur z Bielawy Dolnej: 


Walabia jest w stanie przeżyć polską zimę. W Borach Dolnośląskich zagrażają jej jednak także wilki, które nie pogardzą  nieznanym zwierzęciem.

Nadleśniczy z Ruszowa, Janusz Kobielski mówi, że kangur to nie jedyne egzotyczne zwierzę jakie można spotkać w wielkim kompleksie leśnym Borów Dolnośląskich. Są też strusie:

Leśnicy natknęli się w Borach, przy Nysie Łużyckiej także np. na bawoły wodne, zwykle występujące w Indiach czy Pakistanie. Jak podkreślają na razie nie ma z takimi egzotycznymi zwierzętami takich problemów jak z inwazyjnymi norkami amerykańskimi czy szopami praczami, ale zdarzający się coraz częściej uciekinierzy z ludzkich hodowli mogą przecież np. roznosić choroby.


 

REKLAMA