Ruszył miejski program bezpłatnej sterylizacji psów i kotów

M. Koronowska, el | Utworzono: 02.09.2018, 10:16 | Zmodyfikowano: 02.09.2018, 12:39
A|A|A

Fot: Aleksandra Stawicka Photorgaphy

- Program skierowany jest do właścicieli zwierząt - emerytów i rencistów oraz osób przyjmujących świadczenia z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Trzeba mieć przy sobie dowód własności czworonoga, zaświadczenie o dochodach i dokument tożsamości - mówi Marcin Wierzba z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Ograniczanie urodzeń szczeniąt i kociąt jest szczególnie ważne w mieście, gdzie zwierzęta nie są zwykle w stanie przetrwać bez pomocy człowieka, a młodych zwierząt w schronisku jest często więcej niż osób chcących je adoptować. Kotka w ciągu roku może wydać na świat 18 młodych, a niewykastrowany kocur może stać się ojcem nieograniczonej liczby kociąt. Jeśli zwierzęta mają szczęście - trafiają do fundacji działających na rzecz zwierząt. - Większość z naszych podopiecznych to ofiary wypadków samochodowych czy chorób - mówi Marta Grys z Fundacji Fabryka Dobrych Działań. - Kira i Cesaria to 5-tygodniowe kotki, które trafiły do nas z tak zaawansowanym kocim katarem, że konieczne było usunięcie im obu gałek ocznych, żeby ratować im życie. Kolejnym przykładem jest kot Smolik, który trafił do nas po wypadku komunikacyjnym. Kastracja może zapobiec wszystkim tym kocim nieszczęściom - dodaje.

Kotki Kira i Cesaria przed i po trafieniu do Fundacji:

                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Fot: Fundacja Fabryka Dobrych Działań                   

Kastracja to zabieg rutynowy i bezpieczny dla czworonogów. Wykonywany jest w całkowitej narkozie, więc zwierzęta nie czują bólu podczas operacji. Macierzyństwo - jak podkreślają eksperci - nie jest dla psów i kotów warunkiem ich szczęścia. - Zwierzęta nie kierują się uczuciami, tylko instynktem. Dbają o potomstwo tylko wtedy, kiedy je mają - opowiada Marta Grys.

Czy mieszkańcy Wrocławia zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest kastracja zwierząt?

Każdy kto spełnia warunki miejskiego programu sterylizacji, może udać się z odpowiednimi dokumentami do przychodni weterynaryjnej „EVETA" przy ul. Ledóchowskiego 9. Ci, którzy nie kwalifikują się do miejskiego programu mogą skorzystać z programu Fundacji Fabryki Dobrych Działań: "Stokrotka: kocha, lubi, kastruje". Fundacja dociera do gmin, które z różnych powodów nie radzą sobie z problemem kociej bezdomności.

Więcej informacji na stronie: Fundacja Fabryka Dobrych Działań

                                                                                                                                                                                                                                                                                             Fot: Aleksandra Stawicka Photorgaphy

REKLAMA

To może Cię zainteresować