XV Festiwal Ensamble startuje dzisiaj w Zamku Książ!

Radio RAM na podstawie materiałów organizatora | Utworzono: 21.08.2018, 17:27 | Zmodyfikowano: 21.08.2018, 17:27
A|A|A

Uczestnicy ubiegłorocznego Festiwalu/wszystkie fot.facebook Festiwalu Ensamble

Rokrocznie od 2004 roku na Zamku Książ w Wałbrzychu odbywa się Festiwal Ensemble im. Księżnej Daisy. Misją Festiwalu jest promowanie wciąż nie dość popularnego jeszcze rodzaju sztuki, jakim jest kameralistyka, zarówno w odniesieniu do utworów muzycznych, jak i dzieł teatralnych. W ramach Festiwalu spotykają się dwa nurty sztuki. Prowadzone są kursy muzyczne oraz warsztaty teatralne, w trakcie których uczestnicy Festiwalu razem z wybitnymi profesorami pracują nad wykonaniem wybranych utworów. Wszystkie dzieła prezentowane są w trakcie koncertów i trzech pokazów aktorskich otwartych dla publiczności. Festiwal ma wyjątkową formułę. W skład każdego zespołu kameralnego wchodzą zarówno profesorowie, jak i studenci. Dzięki temu możliwa jest partnerska współpraca pomiędzy utytułowanymi muzykami, a początkującymi adeptami. Taka forma pracy umożliwia dyskusję nad twórczą interpretacją dzieł przez osoby mające zarówno różne doświadczenia, jak i pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Młodzi aktorzy pracują w małych zespołach pod kierunkiem uznanych profesorów.

O tegorocznej edycji Festiwalu ( od 22VIII do 2IX, koncerty od 26VIII) opowiadają Katarzyna Markowicz(dyrektor generalny) i Marcin Markowicz(dyrektor artystyczny, wybitny skrzypek, kompozytor, założyciel Lutosławski Quartet, zarazem jeden z wykładowców). Zaczynamy od kameralistyki, bo ona tu najważniejsza:

fot.Marcin Markowicz

Ensamble to także warsztay teatralne i - po raz pierwszy w tym roku - jazzowe:

tak jest na zamku Książ wieczorami

 Kasia i Marcin dzierżą pieczę nad całością Festiwalu. I są małżeństwem. Jak wygląda ich życie przez tych kilka sierpniowych dni?

Owacja dla Grupy teatralnej

 

a wcześniej ciężka praca na warsztatach

 zamek Książ od dzisiaj zapełni się twórczym zgiełkiem/fot.Piotr Bartyś

REKLAMA