Co zrobić, by młodzież interesowała się historią Polski?

Radio RAM na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 28.05.2018, 15:30 | Zmodyfikowano: 28.05.2018, 16:30
A|A|A

Podpowiedź, jak można to zrobić bezboleśnie, ciekawie i w zaskakujący sposób podaje na tacy TeatrAkcja – autor historycznego spektaklu dla młodzieży pt. „URODZINY MARSZAŁKA”. Ten edukacyjno-społeczny projekt teatralny będzie miał swoją premierę w Katowicach.

28 maja w Miejskim Domu Kultury KOSZUTKA w Katowicach po raz pierwszy zaprezentowany zostanie autorski spektakl, który powstał na podstawie scenariusza Błażeja Michalskiego, w reżyserii Agaty Skowrońskiej - Kartvelishvili - aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

OD AUTORA:
Jest 5 grudnia 1919 roku. Naczelnik świeżo wskrzeszonego państwa polskiego kończy właśnie pięćdziesiąt dwa lata. W odwiedziny do Józefa Piłsudskiego zjeżdżają się wyjątkowe osobistości. Obok ulubionej najstarszej siostry naczelnika Zofii Kadenacowej jest przyszła jego żona - Aleksandra, obecny adiutant - Książę Stanisław Wilhelm Radziwiłł herbu Trąby, adiutant dawniejszy, a już niebawem słynny pierwszy ułan II-giej Rzeczypospolitej - Bolesław Wieniawa Długoszowski; jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego, a w przyszłości wielki, choć z tragicznym życiorysem polityk - Walery Sławek, a wreszcie dwóch dzielnych żołnierzy i weteranów wielu walk – Generał Bolesław Roja i pułkownik Leon Berbecki. Obecność tak nietuzinkowych postaci zapewni sztampowej czynności krojenia urodzinowego tortu absolutnie wyjątkową oprawę. Tym bardziej, że w Polsce wciąż trwa burzliwy i niezmiernie ważny moment dziejowy. Upływa rok od odzyskania niepodległości. Obok żywej polityki w granicach i poza nimi na froncie wschodnim wciąż trwają walki. Także przy stole stoczy się zażarta dyskusja nad obecnym i przyszłym kształtem naszej ojczyzny. Zdrowie Naczelnika!

Taka forma spektaklu pozwoli przedstawić tak ważne postaci historyczne w żywym świetle, jako ludzi „z krwi i kości”, pomoże nakreślić relacje pomiędzy nimi, a także pokazać realia tamtych czasów (kostiumy, mundury wojskowe). W przedstawieniu nie zabraknie humoru i muzyki. Lekcja historii poprowadzona w ten sposób będzie bardziej przystępna dla młodzieży i z pewnością spowoduje większe nią zainteresowanie, bo możliwie wiernie odtworzy nastroje społeczne i atmosferę tamtych czasów. Po premierze w Katowicach, spektakl będzie można obejrzeć w Ośrodkach Kultury w kilku miastach Polski.

„Urodziny Marszałka” – twórcy:

Reżyseria: Agata Skowrońska - Kartvelishvili
Scenariusz: Błażej Michalski
Scenografia i kostiumy: Beata Fertała - Harlender
 
Obsada:
Monika Bolly
Iwona Kucharzak - Dziuda
Dariusz Bereski
Arkadiusz Cyran
Stanisław Melski
Błażej Michalski
Przemysław Sejmicki
Michał Szwed

REKLAMA

To może Cię zainteresować