Uczniowie w lepszej formie, niż zakładali naukowcy

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 03.02.2018, 13:08 | Zmodyfikowano: 03.02.2018, 13:08
A|A|A

zdjęcie ilustracyjne; fot. pixabay

Wrocławscy uczniowie lubią sport i są aktywni, ale ich nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia - takie są wyniki z badania ankietowego przeprowadzonego w ramach akcji "Uruchamiamy dzieciaki". Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przebadali ponad 3 tysiące uczniów, w wieku od 6 do 17 lat.

Wbrew oczekiwaniom otyłość nie jest największym problem, dotyczy 2 do 6 procent badanych. Jak mówi dr Tomasz Zatoński pojawiła się za to wyraźna niedowaga, szczególnie u dziewczynek, co powinno niepokoić, bo dzieci zbyt szczupłe nie są w stanie prowadzić dobrej aktywności ruchowej.

Agnieszka Łesiuk z Fundacji Sensoria zwraca z kolei uwagę na wagę tornistrów, które mają wpływ na wady postawy. - Co drugie dziecko ma przeciążony plecak. jak wynika z naszych badań, często znajduje się w nim około kilograma zbędnych rzeczy - mówi Agnieszka Łesiuk.

Wrocławskie dzieci nieźle wypadają też pod względem aktywności fizycznej. Z raportu wynika, że zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego stanowią niewiele ponad 1 procent. Uczniowie lubią biegać, jeździć na rowerze i pływać, czemu służą zajęcia na basenach, a dodatkowo uprawiają sport poza szkołą.

Druga cześć badań dotyczyła nawyków żywieniowych. Pozytywne jest to, że 80 procent badanych uczniów zjada śniadanie przed pójściem do szkoły. Gorzej jest z podjadaniem, tak robi 75 procent dzieci. Warzywa i owoce kilka razy dziennie je tylko 25 procent badanych. Stałą obecność słodyczy w diecie dzieci deklaruje 30 procent badanych.

 

REKLAMA