"Zasłyszajki wrocławskie” – opowiedzą Kożuchowska, Ferency, Opania

materiały prasowe | Utworzono: 31.01.2018, 15:16 | Zmodyfikowano: 31.01.2018, 15:16
A|A|A

Jak powstała Ślęża? Kto wykonał dzwon kościoła Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu? Dlaczego brama na Ostrowie Tumskim nazywana jest „Kluskową”? Na podstawie tych niezwykłych historii z dolnośląskich legend Centrum Technologii Audiowizualnych realizuje projekt społeczny „Zasłyszajki wrocławskie”, z udziałem niewidomej młodzieży oraz polskich aktorów i aktorek – Małgorzaty Kożuchowskiej, Adama Ferencego i Mariana Opani.

„Zasłyszajki wrocławskie” to inicjatywa, w ramach której w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu prezentowane są słuchowiska multimedialne w oparciu o wrocławskie i dolnośląskie legendy. W nagraniach udział wzięła niewidoma młodzież z Dolnośląskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niewidomych i Słabowidzących.

Swoich głosów użyczyli także znani polscy aktorzy i aktorki. Celem projektu jest integracja osób niepełnosprawnych, aktywizacja do społecznej aktywności i pomoc w przełamywaniu barier, a także promocja historii Wrocławia i popularyzacja lokalnych legend. W ramach „Zasłyszajek wrocławskich” powstały także wyjątkowe portrety aktorów biorących udział w przedsięwzięciu, wykonane według opisów niewidomej młodzieży, w oparciu o wyobrażenia na podstawie głosu aktora.

W dniach 5-11 lutego 2018 r. w Studiu im. Zbyszka Cybulskiego w CeTA odbędą się premierowe pokazy trzech słuchowisk – „Legenda o Dzwonie Grzesznika” z Marianem Opanią, „Legenda o Kluskowej Bramie” z Małgorzatą Kożuchowską i „Legenda o powstaniu Ślęży” z Adamem Ferencym. Oprawę słuchowisk stanowić będzie minimalistyczna aranżacja świetlna, której celem jest skupienie uwagi odbiorców na rozbudowanym dźwięku przestrzennym.

Terminy 5-9 lutego 2018 r. to pokazy dla szkół i grup zorganizowanych, które mogą zgłaszać się pod adresem [email protected]. Z kolei w weekend 10-11 lutego 2018 r. na „Zasłyszajki wrocławskie” zapraszamy wszystkich chętnych. Prosimy tylko o wysłanie zgłoszenia poprzez formularz na stronie internetowej, gdzie znaleźć można także więcej informacji o inicjatywie.

Współorganizatorem projektu jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Patronem inicjatywy jest Miasto Wrocław. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować