Jesteś w ciąży? Zgłoś się na darmowe badania [POSŁUCHAJ]

Bartosz Synowiec, materiały prasowe | Utworzono: 17.01.2018, 14:36 | Zmodyfikowano: 17.01.2018, 14:36
A|A|A

CC0 Creative Commons

Współczesne badania naukowe dowodzą, że pierwsze 1000 dni życia dziecka, poczynając od zapłodnienia, jest kluczowe dla późniejszego stanu zdrowia. W okresie ciąży i wczesnego dzieciństwa do czynników kształtujących aktywność różnych genów oraz funkcje układu odpornościowego należą przede wszystkim czynniki środowiskowe, takie jak jakość powietrza, obecność bakterii i wirusów w najbliższym otoczeniu, kontakt ze zwierzętami oraz dieta. W ostatnich dziesięcioleciach obserwuje się zdecydowany wzrost zachorowań na choroby cywilizacyjne, przed wszystkim układu krążenia, ale również astmę i alergię. Przyczyny tego stanu dopatruje się również w zmianie diety.

Wiemy już, że obecność typowych alergenów w diecie zdrowej kobiety w ciąży nie wpływa istotnie na częstość występowania alergii u dzieci. Ważna natomiast może być zawartość takich składników jak kwasy omega, mikroelementy, błonnik, anty- oksydanty oraz wzajemne proporcje różnych makroelementów – białka, tłuszczy i węglowodanów. Na wystąpienie alergii u dziecka może też wpłynąć stan zdrowia mamy, w tym obecność choroby alergicznej. Zarówno wpływ diety jak i stan zdrowia mamy w czasie ciąży są przedmiotem badania ELMA. Badanie to pozwoli w przyszłości ustalić metody zapobiegania chorobom alergicznym u dzieci.

Jeśli jesteś mieszkanką Wrocławia w trzecim trymestrze ciąży, jesteś w wieku między 20 a 35 rokiem życia i pozostajesz bez ekspozycji na dym tytoniowy, możesz zgłosić się do badania, którego celem jest określenie, w jaki sposób dieta w okresie ciąży wpływa na ryzyko alergii u dziecka.

Badanie jest wieloetapowe. Pierwszy etap to pobranie krwi u ciężarnej celem wykonania badań alergologicznych. Takim badaniem jak panel mieszany, w którego skład wchodzą zarówno alergeny wziewne jak i pokarmowe. Celem tego badania jest ustalenie czy dana osoba jest alergikiem, a w przypadku rozpoznania alergii pokarmowej również ustalenie zaleceń dietetycznych na czas laktacji. W kolejnym etapie pobierana jest krew pępowinowa. Krew pobierana jest po urodzeniu dziecka, przecięciu pępowiny, z części odłożyskowej. Procedura w żaden sposób nie zaburza naturalnego przebiegu porodu. Materiał uzyskany tą droga posłuży do specjalistycznego badania genetycznego. W badaniu tym będzie oceniona aktywność genów ważnych dla alergii, która mogła zmienić się pod wpływem diety. Kolejny etap dotyczy już tylko dzieci. W 3, 6 i 12 ms. planowane są wizyty alergologiczne, a w 12 ms. badanie alergiczne z krwi - panel alergiczny.

Jaka informacja wpływa z wyników paneli alergicznych? W badaniu panelowym uzyskujemy informację o uczuleniu na dany alergen. Uczulenie nie zawsze oznacza chorobę, nie zawsze daje też objawy. Dzieje się tak kiedy w organizmie równoważą się procesy związane z uczuleniem i tolerancją. Dlatego do postawienia rozpoznania np. alergii pokarmowej czy pyłkowicy, obok dodatnich wyników badań, potrzebna jest informacja dotycząca charakterystycznych objawów.

Wszystkie panie zainteresowane udziałem proszone są o kontakt telefoniczny celem ustalenia wizyty. Dane kontaktowe dostępne na grafice poniżej. Więcej szczegółów badania można znaleźć pod adresem: http://www.elma.umed.wroc.pl

W naszym studiu o badaniach opowiadała prowadząca je dr Hanna Danielewicz:

REKLAMA

To może Cię zainteresować