Rury znikną wreszcie z Mostu Pomorskiego? Trzy firmy chętne do przebudowy

Justyna Kościelna | Utworzono: 10.01.2018, 13:55 | Zmodyfikowano: 10.01.2018, 13:55
A|A|A

fot. Jg44.89/ Creative Commons

Do czterech razy sztuka? Otwarto oferty w kolejnym przetargu na przełożenie rur ciepłowniczych z zabytkowego Mostu Pomorskiego pod dno Odry.
Włoska firma z Sorrento i dwa polskie konsorcja - z Włocławka i Bielsko-Białej chcą podjąć się tego skomplikowanego zadania. Ale tylko Włosi zaproponowali cenę pokrywającą się z szacowaną wartością zamówienia - pozostałe oferty są droższe o około 4 mln zł. 

Jak mówi Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, remont rozpocznie się w marcu i potrwa kilka miesięcy. W tym czasie most nie zostanie zamknięty dla ruchu.

Dopiero po przełożeniu rur, ruszy właściwy remont Mostów Pomorskich i wtedy przeprawy zostaną wyłączone z ruchu. Do przebudowy dojdzie jednak najwcześniej w przyszłym roku.

Mosty Pomorskie są tak naprawdę trzy (Północny, Środkowy i Południowy). Łączą południowy i północny brzeg Odry z Kępą Mieszczańską. Pierwotnie balustrada mostu była ozdobiona trzema parami wieżyczek z latarniami, które zostały zlikwidowane po II wojnie światowej. Od lat architekturę mostu szpecą za to rury, które pojawiły się tam jakiś czas później.

REKLAMA
To może Cię zainteresować