Łatwiej i szybciej zdaje się egzamin na prawo jazdy

Dorota Kuźnik | Utworzono: 10.01.2018, 06:44 | Zmodyfikowano: 10.01.2018, 06:44
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Jak wynika z danych pozyskanych od wojewódzkich ośrodków z regionu, termin oczekiwania na egzamin to zaledwie około dwóch dni. Czy wraz z kolejkami zmniejszył się stres wśród kandydatów?

- Jest, egzamin państwowy, pieniądze
- Nie, raczej mam dobrą wizję, że zdam przed tym czerwcem
- Im szybciej tym lepiej, nie zostawiamy na ostatnią chwilę. Ja jeszcze dojeżdżam z innego miasta to też cały dzień trzeba sobie ustalić

To jednak nie jedyny argument, który przemawia za tym żeby pospieszyć się z walką o uprawnienia kierowcy. Od czerwca mają wejść nowe przepisy, które mają zmusić młodych kierowców do przyklejenia na auto zielonego listka i jazdy z niższą prędkością niż dopuszczalne. To także obowiązkowe dodatkowe szkolenia po uzyskaniu dokumentu, o których więcej mówi Jarosław Liczko z legnickiego WORDu:

- Między czwartym, a ósmym miesiącem po otrzymaniu prawo jazdy, czyli uwaga - nie po zdaniu, a po dostaniu dokumentu - trzeba będzie przejść takie szkolenie dodatkowe w ośrodku doskonalenia techniki jazdy jeżeli chodzi o praktykę i dwie godziny teorii.

Gdzie najbardziej poprawiła się zdawalność egzaminów? Procentowo najlepiej wypadły oddziały Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze, gdzie sukcesem egzamin kończyło prawie 47% kierowców. Co ciekawe, drugi w kolejności największej liczby pozytywnych egzaminów jest Wrocław, w którym zdawalność wyniosła prawie 40%. To, jak mówi egzaminator nadzorujący Lucjan Górski, wynik o 4,1% lepszy niż w roku 2016. Dodaje, że kandydaci coraz częściej doceniają walory zdawania egzaminu w dużym mieście:

- Zapewniam, że osoby, które się uczyły we Wrocławiu i zdają tu egzamin mogą jechać spokojnie jak uzyskają prawo jazdy do Warszawy i do Berlina i wszędzie sobie poradzą. Ludzie mają tego świadomość, bo generalnie nie chodzi tylko o blankiet, ale chodzi o umiejętności

 

Jak wynika z danych, najtrudniej egzamin zdaje się w Ośrodkach terenowych Wałbrzyskiego Wordu, czyli w Świdnicy, gdzie zdawalność wynosi niespełna 32%, a także w Kłodzku - tam nieco ponad 32,5%. Warto jedna zaznaczyć, że w obu miejscowościach liczba egzaminów zakończonych sukcesem wzrosła w skali roku - w przypadku Świdnicy o 4,06% a Kłodzka o 2,49%. Zeszłoroczna zdawalność w Legnicy to 35%.

REKLAMA
To może Cię zainteresować