Wrocław składa skargę do Trybunału Konstytucyjnego ws zmian nazw ulic

Przemek Gałecki | Utworzono: 09.01.2018, 14:04 | Zmodyfikowano: 09.01.2018, 14:04
A|A|A

Chodzi o ustawę dekomunizacyjną. Wojewoda dolnośląski wydał 19 zarządzeń zastępczych, na mocy których zmieniono zmiany nazwy ulic w regionie. We Wrocławiu chodzi m.in. o Bulwar Stanisława Kulczyńskiego. Profesor Kulczyński był pierwszym rektorem Politechniki Wrocławskiej, ale także m.in. posłem w Sejmie PRL.

Ustawa jest skandaliczna, bo nawet nie daje możliwości odwołania - ocenia Rafał Dutkiewicz. Chodzi o dekomunizację patronów ulic. Wczoraj wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wydał zarządzenie zastępcze, w którym zmienił m.in. wrocławski Bulwar Stanisława Kulczyńskiego, który był pierwszym rektorem Politechniki Wrocławskiej na Bulwar Profesorów Lwowskich. Paweł Hreniak tłumaczył kilka tygodni temu, że zdaje się na opinię historyków IPN-u.

Tymczasem Rafał Dutkiewicz prezydent Wrocławia ocenia, że profesor Kulczyński zapisał znakomitą kartę jako rektor uczelni, a same zapisy ustawy nazywa skandalicznymi.

Teraz sprawa trafi do Trybunału Konstytucyjnego, bo zdaniem Rafała Dutkiewicza brak możliwości odwołania się od decyzji wojewody to złamanie konstytucji.

Wojewoda Dolnośląski w grudniu wydał 19 zarządzeń zastępczych, na mocy których zmieniono nazwy ulic na Dolnym Śląsku. Być może na Dolnym Śląsku zostaną zmienione kolejne nazwy ulic, bo wojewoda wciąż czeka na część opinii przygotowanych przez historyków IPN-u.

REKLAMA

To może Cię zainteresować