Kolejny utracony w czasie wojny obraz wrócił do Wrocławia [ROZMOWA]

IAR, Przemysław Gałecki | Utworzono: 29.11.2017, 11:50 | Zmodyfikowano: 29.11.2017, 11:50
A|A|A

Odzyskane dzieło jest przykładem XIX-wiecznego malarstwa śląskiego i ukazuje wiejską uliczkę oraz górujące nad nią ruiny zamku. Obraz został zakupiony do zbiorów Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu w kwietniu 1939 roku od rodziny Fischer-Dieskau z Berlina. Po II wojnie światowej został uznany za zaginiony, a dzieło zostało zarejestrowane w bazie strat wojennych MKiDN.

POSŁUCHAJ ROZMOWY O HISTORII OBRAZU - ROBERT HEŚ Z MUZEUM NARODOWEGO 

Obraz został odnaleziony w lutym tego roku. Wystawił je na internetowej aukcji antykwariat w Pensylwanii w USA. Po potwierdzeniu tożsamości dzieła FBI zabezpieczyło obraz.

Miejsce drugiego obrazu Roberta Sliwińskiego "Wiejski Strumyk" zakupionego do kolekcji Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu razem z odnalezionym przez FBI obrazem "Ulica wraz z ruiną zamku" wciąż jest nieznane.

Wczoraj krakowska prokuratura potwierdziła również autentyczność odnalezionego dzieła Maksymiliana Gierymskiego "Zima w małym miasteczku", znajdującego się na liście dzieł utraconych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako strata wojenna. Został on przekazany do Muzeum Narodowego w Krakowie.

REKLAMA
To może Cię zainteresować