30 listopada radni sejmiku zajmą się uchwałą antysmogową

Przemek Gałecki | Utworzono: 23.11.2017, 12:21 | Zmodyfikowano: 23.11.2017, 12:21
A|A|A

Uchwała antysmogowa praktycznie gotowa. Marszałek województwa Cezary Przybylski zdradził, że dokument jest już gotowy w ponad 90 procentach. Są korekty w stosunku do pierwotnego projektu uchwały – całkowity zakaz palenia węglem we Wrocławiu i miejscowościach uzdrowiskowych będzie obowiązywał nie od 2024, a od 2028 roku.

Palenie drewnem będzie dopuszczone, ale tylko gdy kominek będzie dodatkowym źródłem ogrzewania. Zdaniem marszałka uchwała jest bardzo ważna, ale była respektowana potrzebne są dopłaty do wymiany pieców.

W budżecie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na przyszły rok zapisano w budżecie 50 mln złotych na dofinansowanie wymiany pieców. Wrocław planuje wydać na ten cel w najbliższych latach 300 mln złotych.

Dla Dolnego Śląska przygotowane są trzy uchwały antysmogowe - jedna dotyczy obszaru Wrocławia, druga -  11 uzdrowisk, a trzecia - pozostałej części województwa.

- Uchwały się dopełniają, przygotowanie trzech wynika z różnorodności wprowadzonych ograniczeń dotyczących stosowania paliw i instalacji spalających te paliwa. 30 listopada, podczas najbliższego posiedzenia sejmiku, uchwały te będą przedmiotem debaty i - mam nadzieję - propozycja zostanie przegłosowana, a po głosowaniu stanie się uchwałą sejmiku i będzie aktem prawa miejscowego - mówi Maciej Zathey, Dyrektor Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować