Zwycięzca Nowych Horyzontów wraca do Wrocławia

Radio RAM | Utworzono: 05.11.2017, 14:25 | Zmodyfikowano: 05.11.2017, 14:25
A|A|A

zdj. mat.prasowe Kina Nowe Horyzonty

„Western” to laureat Grand Prix tegorocznych Nowych Horyzontów. Tytuł przekłada się na jego konwencję, ale akcja rozgrywa się współcześnie w Europie, na bułgarsko-greckim pograniczu. Bohaterami są mieszkańcy wsi, których możemy w konwencji podstawić w miejsce Indian, kowbojami będą tu robotnicy z Niemiec, budujący infrastrukturę. "Western" wyprodukowany przez Maren Ade, laureatkę Europejskich Nagród Filmowych za "Toniego Erdmanna", nagrodzili także krytycy FIPRESCI.

We wtorek o 19:00 seans „Westernu” rozpocznie Dni Filmowe LUX. To coroczna impreza, podczas której można zobaczyć trzy filmy zakwalifikowane do finału filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego. Oprócz „Westernu” w tym roku finalistami są „Krew Saamów” (pokaz o 19:00 w środę 8 listopada) i „120 uderzeń na minutę” – laureat Grand Prix tegorocznego festiwalu w Cannes, film zamknięcia Nowych Horyzontów (pokaz o 19:00 w czwartek 9 listopada). Wstęp na Dni Filmowe LUX był wolny, bilety można było odbierać w kasach kina. Rozeszły się już, ale jeśli nie wszyscy przyjdą na wybrane seanse, wówczas będzie można dostać wejściówkę przed seansem, przed salą 5. 

Organizatorzy zapraszają też do dyskusji po projekcjach. Wśród gości tegorocznego przeglądu będą aktorka Małgorzata Szczerbowska, jedno z objawień tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, za sprawą filmu „Wieża. Jasny dzień”, najlepszy krytyk filmowy roku wg PISF Piotr Czerkawski, redaktor naczelna wyjątkowego pisma „Kosmos. Dla dziewczynek” Sylwia Szwed i ekolog Radosław Gawlik. Spotkania poprowadzą pisarz Michał Zygmunt i dziennikarz naszej stacji Jan Pelczar.

W niedzielę „Western” zostanie wyświetlony raz jeszcze, na finał Tygodnia Kina Niemieckiego. Coroczny przegląd rozpocznie się w poniedziałek 6 listopada pokazem filmu „Witamy u Hartmanów”, który właśnie uzyskał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii „komedia roku”. Ciekawie zapowiadają się również dokumenty – znany widzom Docs Against Gravity „Beuys” (wtorek, 19:00) oraz „Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku” (czwartek, 19:00).  Przed seansami zaplanowano prelekcje. O Josephie Beuysie opowie Paweł Jarodzki, artysta i kurator, współtwórca grupy Luxus, profesor ASP. O Tangerine Dream i zmarłym dwa lata temu liderze grupy Edgarze Froese mówić będzie artysta i krytyk muzyczny Daniel Brożek. 

Cały program Tygodnia Kina Niemieckiego tutaj.

REKLAMA

To może Cię zainteresować