Światła Małego Miasta w Radiu RAM

Jan Pelczar | Utworzono: 18.10.2017, 17:22 | Zmodyfikowano: 18.10.2017, 17:22
A|A|A

zdj. J.Pelczar

Młodzi reporterzy przejechali pół Polski i rozmawiali z ponad setką ludzi, by zrealizować projekt "Światłą małego miasta". Doszli do wniosku, że taka Polska, małomiasteczkowa i wiejska, jest zbyt mało znana z medialnych opisów. A przecież, gdybyśmy dokonali odcięcia liczby ludności na 20 tysiącach mieszkańców, „pod kreską” mieszka ponad połowa z 38 mln Polaków, z czego prawie 5 mln w najmniejszych miastach. Takich miasteczek jest 701. Jednym z tekstów jest reportaż o Olecku, który napisała Stasia Budzisz. Reporterka była gościem Radia RAM wraz z Kamilem Bałukiem z Instytutu Reportażu, który opiekował się całym projektem.

Kilkudziesięciu badaczy i reporterów postanowiło odwiedzić najmniejsze polskie miasta, żeby opisać życie codzienne życie w Wyśmierzycach, Połczynie Zdroju i 33 innych miasteczkach. Teksty zredagowała Magdalena Kicińska. W październiku trafiają do czytelników. Równolegle z małego miasteczka do Wrocławia przenosi się akcja serialu "Belfer", którego pierwszy sezon był hitem Canal +. Koproducent, TVN, nie pokaże serialu swoim widzom, bo, jak tłumaczy dyrektor programowy stacji, "jest zbyt dramatycznie umoczony w życiu". - To brzmi, jak znakomita definicja reportażu - cieszył się Kamil Bałuk.

- Rzadko tam trafiamy w badaniach społecznych, komercyjnych, są nieobecne w tekstach prasowych czy reportażach - dowodzą na stronie swiatlamalegomiasta.pl Tam już niedługo będzie można przeczytać cykl reportaży, zobaczyć zdjęcia, poznać dane ilościowe i jakościowe, dotyczące Polski spoza wielkich aglomeracji. Spotkanie z Kamilem Bałukiem i Stasią Budzisz jest też jednym z elementów programu 5. Festiwalu MIASTOmovie. Z autorami  w Tajnych Kompletach rozmawia o 18:00 Lech Moliński. 

REKLAMA
To może Cię zainteresować