Kardynał Henryk Gulbinowicz kończy 94 lata

Robert Skrzyński | Utworzono: 17.10.2017, 11:10 | Zmodyfikowano: 17.10.2017, 11:10
A|A|A

Kardynał Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 w szpitalu św. Rafała w Wilnie. Młodość spędził w Szukiszkach. Jak wspomina dziecięce lata?

Dużo zamieszania budziła przez lata data urodzin księdza kardynała. Skąd wzięły się rozbieżności?

 

Opowieść o kardynale arcybiskupie Henryku Gulbinowiczu. Historia jego życia oraz trudnej działalności w czasach PRL przygotowana przez Studio-W:

W 2004 roku papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity wrocławskiego. Został odznaczony m. in. Orderem Orła Białego.

Henryk Gulbinowicz, zwany jest (z szacunkiem) przez wrocławian "Gulbim". Zawsze chętnie opowiada o swojej przeszłości i wraca do lat dzieciństwa. Jednym z jego przyjaciół był Zygmunt Kęstowicz, znany z telewizyjnego "Piątku z Pankracym" a później serialu "Klan". Popularny wśród dzieci pan Zygmunt, podobnie jak kardynał, był absolwentem wileńskiego gimnazjum. W młodości obaj próbowali aktorskich sił grając wspólnie w teatralnych przedstawieniach czy jasełkach.

Przypomnijmy, że powstał również film Waldemara Krzystka - "80 milionów", opowiadający historię podjęcia przez działaczy dolnośląskiej Solidarności związkowych pieniędzy z wrocławskiego banku, które następnie zostały przechowane w siedzibie arcybiskupa Gulbinowicza. W rolę kardynała wcielił się Adam Ferency.

Zdjęcia pochodzą z wydanej właśnie książki Waldemara Niedźwieckiego pt. Starałem się zrozumieć człowieka - o kardynale Henryku Gulbinowiczu.

REKLAMA

To może Cię zainteresować