Ruszyły konsultacje Fortum. Mieszkańcy Różanki i Karłowic zaniepokojeni

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 10.10.2017, 14:24 | Zmodyfikowano: 10.10.2017, 14:24
A|A|A

fot. Hans Ekestang / Flickr / mat. Fortum / elektrownia zasilana biomasą w Sztokholmie / 2016 rok

Trwają konsultacje społeczne firmy Fortum. Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy, podczas mających trwać kilka miesięcy spotkań z mieszkańcami oraz z władzami, dyskutowane będą zmiany w polityce energetycznej miasta.  Mieszkańcy osiedli położonych w pobliżu Różnanki i Karłowic, nie dają wiary, że rozmowy, dotyczą jedynie tego.

Przemysław Zankowski z Rady Osiedla Różanka-Karłowice boi się, że wróci temat budowy potężnej elektrociepłowni w ich okolicy. - Projekt został zastopowany, padło też inne określenie  - że został zawieszony. To budzi nieufność, że to czasowe i w każdej chwili może być odwieszone. To na pewno dla inwestora działka, świetna lokalizacja - mówi Przemysław Zankowski.

- Spotkanie organizacyjne miało na celu stworzenie społecznej rady dialogu  - tłumaczy Jacek Ławrecki z firmy Fortum:

ZOBACZ: Chcą czystego powietrza, a nie spalarni na osiedlu

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło około 20 osób: mieszkańcy północnej części miasta, urzędnicy i naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. Przypomnijmy - Fortum chciało wybudować w okolicach ulicy Obornickiej elektrociepłownię wielopaliwową, zasilaną np. odpadami czy biomasą. Ostatecznie wstrzymało te plany w związku z protestami mieszkańców oraz z powodu stanowczego sprzeciwu magistratu. Z planów inwestycyjnych jednak się nie wycofano i dlatego Fortum szuka dziś alternatywnej lokalizacji we Wrocławiu.

screen ze strony Forum;

Joanna Stańczyk z Rady Osiedla Polanowice-Poświętne-Ligota: - Jesteśmy bardzo ostrożni, bo Fortum musi wykonać szereg działań, by dostać pozwolenie środowiskowe. Mam wrażenie, że firma chce potraktować te spotkania jako zakrojone na szeroką skalę konsultacje społeczne, na co nie ma naszej zgody

 

Podobnie mówi Henryk Kozłowski z rady osiedla Karłowice-Różanka:

Jacek Ławrecki  zaprzecza jednocześnie dodając, że istotnie firma poszukuje innych lokalizacji dla budowy elektrociepłowni wielopaliwowej i nie wycofuje się z planów inwestycyjnych. - Liczymy na to, że takie lokalizacje mogłoby zaproponować miasto. Byliśmy przygotowani do inwestycji na Różance,  wiedząc, że to było bardzo dobre miejsce - mówi Ławrecki:

Obecna forma konsultacji nie podoba się miejskim aktywistom, bo ich zdaniem powinny mieć one charakter otwarty, a nie odbywać się na zasadzie zaproszenia. - Konsultacje z prawdziwego zdarzania operałyby się na wyjściu do mieszkańców i organizacji otwartych spotkań - mówi Aleksander Obłąk z Akcji Miasto:

Uczestnicy pierwszego, organizacyjnego spotkania mają zastrzeżenia co do tego, że wrocławski magistrat wysłał na pierwsze spotkanie tylko dwie osoby. Urząd Miejski tłumaczy z kolei, że czeka na raport pokonsultacyjny. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, zapewnił ponadto, że taka inwestycja na Różance nie powstanie.

Według pierwszych szacunków, inwestycja przy Obornickiej miała być warta blisko miliard złotych. Podobną elektrociepłownię Fortum buduje właśnie w Zabrzu.

REKLAMA

To może Cię zainteresować