Infopunkt dla obcokrajowców powstał we Wrocławiu

Radio RAM, Kamila Januszko | Utworzono: 04.10.2017, 17:39 | Zmodyfikowano: 04.10.2017, 17:39
A|A|A

We Wrocławiu powstał infopunkt dla obcokrajowców. Chociaż działa w ramach Fundacji Ukraina, każdy kto przyjechał do Wrocławia zza granicy i szuka wsparcia, dostanie tutaj pomoc, mówi Oksana Yuryk, koordynatorka miejsca:

- Po pierwsze doradzamy od najprostszych programów, „jak dojadę" na przykład, do gdzie warto pójść, gdzie warto zameldować się czy znaleźć pracę. Natomiast robimy też większe grupowe spotkania, jeśli zauważamy, że większość pytań jest taka sama, robimy grupowe spotkania i dajemy na nie odpowiedzi.

- Przy dzisiejszym, ogromnym napływie imigrantów, wcale nie jest łatwo zdobyć informacje - tłumaczy Fiodor, podopieczny i wolontariusz Fundacji:

- Człowiek po prostu nie wie co od niego potrzebują, bo albo mówi słabo po polsku, albo nie orientuje się we Wrocławiu, nie orientuje się jak to zrobić, bo nigdy się z tym nie spotkał. Ta fundacja, ja tak rozumiem, łączy tych wszystkich i dają ludziom odpowiedzi na te pytania. Myślę, że to pięć razy łatwiej niż tak samemu się kręcić - mówi Fiodor.

Na pomoc mogą też liczyć przedsiębiorcy, którzy planują zatrudniać w swoich firmach imigrantów, a nie są pewni, jakich formalności powinni dotrzymać. A to bardzo ważne dla dobra i jednej i drugiej strony, jak ostrzega Oksana Yuryk z infopunktu:

- Na przykład pracodawca powinien złożyć oświadczenie o tym, ze będą u niego pracować ludzie, musi zaopatrzyć się w pozwolenia dla pracownika, zrobić badania rynku. I większość z tych spraw robi pracodawca. Czasem zrobi jedno nie zrobi drugiego. I później będzie kara i na pracodawcę i na pracownika deportacja - tłumaczy koordynatorka Infopunktu.

Pod adresem Ruska 46a regularnie odbywają się konsultacje prawne i spotkania tandemów językowych. Niedługo ruszy też doradztwo zawodowe, kursy języka polskiego i porady dla Wrocławian, którzy obcokrajowców chcą zatrudniać w swoich firmach. Wszystkie wydarzenia odbywają się bezpłatnie, a szczegółowy plan znajdziecie na stronie Fundacji Ukraina.

Wszystkie konsultacje i spotkania są bezpłatne.

REKLAMA