Aktywiści: "Całkowity zakaz palenia węglem od 2024 roku. Wydłużanie terminu jest niedopuszczalne!"

Przemek Gałecki | Utworzono: 28.09.2017, 13:26 | Zmodyfikowano: 28.09.2017, 13:26
A|A|A

fot. Andrzej Owczarek

Wrocławscy aktywiści są za uchwałą antysmogową dla Dolnego Śląska. Dokument jest właśnie w trakcie konsultacji społecznych, dlatego społecznicy proponują dodatkowe działania, które pomogą szybciej i skuteczniej walczyć ze smogiem.

- Trzeba zacząć od inwentaryzacji pieców na terenie całego miasta. Wtedy będziemy wiedzieć, na czym stoimy - mówi Aleksander Obłąk ze stowarzyszenia Akcja Miasto.

Społecznicy chcą także, aby każdy remont kamienicy był połączony z termomodernizacją budynku i przyłączeniem go do sieci ciepłowniczej. Projekt uchwały zakłada całkowity zakaz palenia węglem od 2024 roku. Aleksandra Zienkiewicz podkreśla, że wydłużanie tego okresu, jak chce prezydent Wrocławia, jest niedopuszczalne.

- Wszyscy się trujemy, bardzo narażone są dzieci, które nie mają dobrze wykształconego systemu odpornościowego, ale też seniorzy. Jeżeli znamy kogoś starszego, kto zmarł z powodu udar, to bardzo możliwe, że wynikało to z długiej ekspozycji na pyły zawieszone - przekonuje Aleksandra Zienkiewicz.

Tak kilka dni temu na naszej antenie mówił o uchwale antysmogowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz: „Po pierwsze, ponieważ my tak czy inaczej bardzo konsekwentnie realizujemy program antysmogowy, chciałbym prosić i prowadzimy takie rozmowy z marszałkiem, żeby termin 2024 roku był przesunięty na kilka lat później, by nie wywoływać zbyt dużego zamieszania, jak ktoś niedawno kupił piec. Żywotność takich pieców to 10-15 lat. Po drugie chciałbym prosić, by rozważono paleniska najnowszej generacji, ale wszystko to w klimacie i ze świadomością, że jest realizowany program antysmogowy, który spowoduje, że w ciągu 5-6 lat we Wrocławiu nie będzie ani jednego dnia, w którym zostaną przekroczone obowiązujące normy. Uchwała jest potrzebna, być może lekko należałoby ją zliberalizować, a jeszcze bardziej potrzebny jest program." 

Aktywiści apelują również, aby miasto jak najszybciej przedstawiło projekt wsparcia osłonowego dla rodzin, których nie stać na ogrzewanie mieszkania np. gazem.

Piotr Szymański z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia podkreśla, że urząd miasto powinien jak najszybciej przygotować komu i na jakich zasadach będą przysługiwały dopłaty do rachunków, bo ogrzewanie gazowe, czy sieciowe jest droższe niż węglem.

- Chodzi o to, by uchwała nie była tylko na papierze - mówi Piotr Szymański:

TUTAJ ZOBACZYSZ PROJEKTY UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA WROCŁAWIA

Również dzisiaj Partia Zieloni złożyła do marszałka województwa swój 18-to punktowy program walki ze smogiem w regionie. Chodzi nie tylko o te twarde działania. - Widza na temat smogu jest wciąż nikła. Trzeba uruchomić programy w szkołach, na bieżąco informować o stanie powietrza i skutkach, jakie ma palenie paliw stałych - mówi szefowa Zielonych Małgorzata Tracz

Według WHO całkowity koszt ekonomiczny związany z przedwczesnymi zgonami, które są efektem złej jakości powietrza w Polsce, to 100 mld dolarów rocznie. To 13% naszego PKB.

REKLAMA

To może Cię zainteresować