Szekspir dla najmłodszych we Wrocławiu [FOTO]

Piotr Kaszuwara, el | Utworzono: 27.09.2017, 08:08 | Zmodyfikowano: 27.09.2017, 08:08
A|A|A

Fot: A. Owczarek

- Przedstawienie może zaskoczyć jednak również i dorosłych widzów, ponieważ akcja nie będzie dziać się na wyspie, tak jak w oryginale, ale w kosmosie - mówi czeski reżyser Marek Zákostelecký:

- Dzieci zostaną zabrane na inną planetę - dodaje reżyser:

Próby do spektaklu rozpoczęły się w sierpniu.  Polsko-czeski duet artystyczny Elżbieta Chowaniec - Marek Zákostelecký powrócił na deski Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy „Czarodziejskiego fletu” postanowili ponownie zmierzyć się z wielką klasyką i udowodnić, że można ją grać także dla najmłodszych. Tym razem wzięli na warsztat "Burzę" – jedno z ostatnich i najbardziej tajemniczych dzieł Szekspira. 


Na odległej planecie rozbija się statek kosmiczny, którym podróżują Antonio wraz z przyjacielem Alonsem i jego synem Ferdynandem. Miejsce jest zamieszkane przez zesłanych tam przed laty przez Antonia księżniczkę Mirandę i jej ojca Prospera. Wygnańcom towarzyszą tubylcy – potworny Kaliban i tajemniczy Ariel. Na skutek intrygi Prospera Miranda i Ferdynand zakochują się w sobie. 

Marek Zákostelecký, znawca kina i wielbiciel filmowych trików, współtwórca „Ostatniej sztuczki Georges'a Méliès'a”, w pracy nad koncepcją inscenizacyjną „Burzy” zainspirował się steampunkowymi filmami przygodowymi Karela Zemana, zwanego „czeskim Méliès'em”. 

Spektakl na motywach "Burzy" Williama Szekspira

Przekład: Piotr Kamiński
Redakcja naukowa przekładu: Anna Cetera

Pomysł adaptacji: Elżbieta Chowaniec i Marek Zákostelecký

Tekst adaptacji i dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
Reżyseria i scenografia: Marek Zákostelecký
Muzyka:  Vratislav Šrámek
Choreografia:  Aneta Jankowska
Projekcje multimedialne:  Alicja Pietrucka
Udźwiękowienie:  Robert Maniak
Inspicjent:  Małgorzata Mańko-Drozd

Obsada: Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Borowski, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Igor Kujawski (gościnnie), Konrad Kujawski, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka
 
 

REKLAMA

To może Cię zainteresować