Dawne odmiany jabłek i jesienny festiwal traw

Monika Jaworska, Radio RAM na podst. materiałów prasowych | Utworzono: 20.09.2017, 12:30 | Zmodyfikowano: 20.09.2017, 12:30
A|A|A

zdj. Pexels/CC0 Creative Commons,

24 września Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego organizuje imprezę mającą niektórym przypomnieć, a innym zaprezentować dawne odmiany jabłek, znów cieszące się dużym zainteresowaniem. Współorganizatorem wydarzenia jest Arboretum w Bolestraszycach, gdzie znajduje się największa w Polsce kolekcja historycznych odmian jabłoni. Od godziny 10.00 do 18.00 będzie trwał jarmark owocowo-sadowniczy z jabłkami w roli głównej. Będzie można kupić m.in. tradycyjne i regionalne wyroby i wypieki z jabłek, a dla dzieci i nie tylko – jabłkowe lizaki i inne słodkości W południe zostanie otwarta ekspozycja połączona z degustacją kilkudziesięciu odmian jabłek. O tej samej porze rozpocznie się, już ostatni w tym sezonie, niedzielny spacer ze specjalistą pod hasłem „Mało znane rośliny sadownicze”, który poprowadzi mgr inż. Wioletta Foremska. 



Również w niedzielę 24 września Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach zaprasza na IX Festiwal Traw i Kwiatów Jesieni, w ramach którego od godziny 9.00 do 18.00 będzie czynny kiermasz roślin i giełda minerałów. Od 10.00 do 12.00 podczas wykładów będzie można poznać tajniki hortiterapii i ogrodowych kompozycji z trawami w roli głównej. W samo południe zostanie otwarta wystawa fotografii zatytułowana „Przebudzenie” autorstwa Dawida Słowińskiego, zaraz potem rozpocznie się koncert poezji śpiewanej w wykonaniu Janusza Małolepszego. Można będzie także pójść na spacer po Arboretum z przewodnikiem Tomaszem Dymnym oraz hodowcami traw i poznać m. in. bogatą kolekcję tych roślin. Jest to także świetna okazja, aby odwiedzić kamieniołom na terenie Arboretum, dopiero co udostępniony do zwiedzania. Profesor Tomasz Nowak, pomysłodawca tego projektu, pokazuje gdzie dawni właściciele ziemscy pozyskiwali kamień do zabudowań. Można tu również obejrzeć bardzo ciekawie wyeksponowane skarby tej ziemi – skały i minerały służące nam dziś w wielu dziedzinach życia. Powstał więc nowy i wart zainteresowania dział Arboretum pod zupełnie też nową nazwą „Georetum". 


na zdj. Wojsławice

REKLAMA

To może Cię zainteresować