Dyrektor Andrzej Białas odchodzi z Odry-Film

Przemek Gałecki, GN | Utworzono: 30.08.2017, 12:13 | Zmodyfikowano: 30.08.2017, 12:13
A|A|A

fot. Facebook

Duża zmiana w dolnośląskim środowisku filmowym. Jak dowiedziało się Radio RAM, 11 listopada odchodzi ze stanowiska dyrektora w Odrze-Film Andrzej Białas. Dyrektorem jest od 23 lat. Odra-Film to jedna z dwóch tego typu instytucji kultury w Polsce. Do Odry-Film należy 7 kin, w których filmy są wyświetlane na 10 ekranach.

- Ja złożyłem podanie o odwołanie mnie z dniem 11 listopada. Czy żal? Z bólem serca to nie, jednak jeżeli spędziło się tyle lat, bo to gdzieś 3/4 mojej kariery zawodowej, to jest jakiś sentyment - tłumaczy Andrzej Białas.

Podanie o odwołanie trafiło już na biurko marszałka województwa. Pytamy więc Jarosława Perduty, rzecznika marszałka, kiedy i w jaki sposób zostanie wybrany nowy dyrektor Odry-Film:

- To dla nas bardzo ważna instytucja. W najbliższych dniach decyzja zapadnie. Prawdopodobnie wybierzemy dyrektora w trybie konkursowym. Decyzja ma zapaść w najbliższych dniach - mówił Jarosław Perduta.

Co dalej? Jan Pelczar, ekspert filmowy, tłumaczy, że Odra-Film powinna jeszcze mocniej pójść w produkcję.

- Dolnośląski Konkurs Filmowy i Odra-Film jako instytucja filmowa, to nie tylko organizacja, która zajmuje się kinami i ich prowadzeniem, ale także produkowaniem choćby takich tytułów jak Wołyń czy Twój Vincent - dodaje Jan Pelczar.

Do Odry-Film należą także już nie działające kina studyjne jak kino Lwów, które w czerwcu zostało wystawione na sprzedaż. Przetarg zakończył się jednak fiaskiem. Zamknięte są także placówki w Wałbrzychu, w Nowej Soli i Gozdnicy.

REKLAMA

To może Cię zainteresować