„Twój Vincent" filmem otwarcia 42.FPFF. 70 lat polskiej animacji w Gdyni

Jan Pelczar, mat. prasowe | Utworzono: 09.08.2017, 18:45 | Zmodyfikowano: 09.08.2017, 18:45
A|A|A

Film otwarcia gdyńskiego Festiwalu, „Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każdą z 65 000 klatek filmu namalowano ręcznie. W projekcie uczestniczyło 125 zawodowych malarzy z całego świata. Na ekranie ożywili oni ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha, by opowiedzieć historię życia i śmierci jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy. W ramach festiwalowych pokazów pozakonkursowych wątek animacji będzie w tym roku w Gdyni silnie obecny.

- Polska szkoła animacji, która rozwijała się po II wojnie światowej, a zwłaszcza po odwilży październikowej, zostawiła po sobie wspaniałe dziedzictwo. Nazwiska Szczechury, Kuci, Dumały, Giersza, Lenicy, Borowczyka są dzisiaj częścią światowego dorobku animacji. W 2017 roku polska animacja obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Mimo, iż jest ceniona i znana na świecie, polscy widzowie, zwłaszcza młodsi, nie mają obecnie wielu okazji, by zapoznać się z różnorodnością technik, tematów, stylów polskiego filmu animowanego. Z okazji jubileuszu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentuje wybrane filmy z kanonu polskiej animacji, a także tytuły młodych, zdolnych twórców, które zaistniały na międzynarodowych festiwalach i zdobyły tam prestiżowe nagrody – zapowiada Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF. I tak blisko 90-minutowy specjalny blok projekcji obejmie następujące krótkometrażowe filmy animowane polskich twórców:

· Dom (1958), reż. Jan Lenica, Walerian Borowczyk

· Fotel (1963), reż. Daniel Szczechura

· Koń (1967), reż. Witold Giersz

· Apel (1970), reż. Ryszard Czekała

· Droga (1971), reż. Mirosław Kijowicz

· Ostry film zaangażowany (1971), reż. Julian Józef Antonisz

· Refleksy (1979), reż. Jerzy Kucia

· Tango (1980), reż. Zbigniew Rybczyński

· Łagodna (1985), reż. Piotr Dumała

· Katedra (2002), reż. Tomasz Bagiński

· Śmierć na pięć (2002), reż. Mariusz Wilczyński

· Ab ovo (2012), reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi

· Łaźnia (2013), reż. Tomasz Ducki

Również w ramach sekcji „Gdynia Dzieciom", obok przeglądu najnowszych polskich filmów dla młodego widza, znajdą się tytuły z klasyki polskiej animacji dla dzieci. W związku z przypadającymi w tym roku urodzinami dwóch najwybitniejszych twórców w tej dziedzinie – dziewięćdziesiątymi Witolda Giersza oraz osiemdziesiątymi Zdzisława Kudły, zaplanowano poświęcone im retrospektywy.

Widzowie 42. FPFF obejrzą najbardziej znane filmy dla dzieci z dorobku Witolda Giersza: pełnometrażową animację Proszę słonia, po rekonstrukcji cyfrowej, oraz tytuły z lat sześćdziesiątych – Wiosenne przygody krasnala, Czerwone i czarne – a także zrealizowaną w 2003 roku Żywą wodę.

Z dorobku Zdzisława Kudły Festiwal zaprezentuje krótkie animacje z serii Bolek i Lolek i Wyprawa Profesora Gąbki oraz pełnometrażowy film Gwiazda Kopernika. Bogaty program sekcji „Gdynia Dzieciom", którego szczegóły ogłosimy wkrótce, przygotowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2017 roku.

REKLAMA

To może Cię zainteresować