"Tak trzeba było" - rocznica Powstania Warszawskiego

Dorota Kuźnik | Utworzono: 01.08.2017, 21:18 | Zmodyfikowano: 01.08.2017, 21:18
A|A|A

Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców oraz zginęło około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. We Wrocławiu żyje kilkadziesiąt osób, które brały udział w walkach o stolicę, opowiadają o nadziei i tragedii tamtych dni.

- To była tragedia, ale z drugiej strony dla każdego z powstańców to było przeżycie, dla niektórych to była przygoda, która jest największym skarbem ich życia. To było sprawdzenie się. Wszyscy się bali, ja na przykład okropnie się bałem.

W ramach obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego przy pomniku Rotmistrza Pileckiego na promenadzie staromiejskiej zebrali się kombatanci, także ci walczący w Powstaniu Warszawskim. Nie brakowało wspomnień, również tych trudnych. Jednym z najcięższych było przekazywanie złych informacji mówi Irena Niezgodzka-Kozłowska, sanitariuszka w powstaniu Warszawskim:

W wydarzeniu wzięli też udział wrocławianie. Jak mówili to ważne żeby pamiętać o tak znaczącej dacie:

- Szanuję tych ludzi, którzy zginęli. Myślę, że trzeba im oddać hołd za ich życia, które poświęcili. 

Dziś wystartował także program pomocy żyjącym we Wrocławiu powstańcom. Przedstawiciele urzędu miejskiego mają spotkać się z każdą z 21 osób i sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje np. pomocy medycznej lub wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

REKLAMA

To może Cię zainteresować