9. Noc z Designem - byliśmy tam

Bartosz Synowiec | Utworzono: 22.06.2017, 14:40
A|A|A

Fot: CC0 Public Domain (zdjęcie ilustracyjne)

 O swoich wrażeniach pisze Krzysztof Majewski z Radia RAM:

9. edycja Nocy z Designem mimo burzowo - gradowych zapowiedzi cieszyła się bardzo dobrą frekwencją. Domar wypełniony był po brzegi, nawet na tyle, że duża część osób korzystała z siedzisk wystawionych na parkingu w zaaranżowanej strefie gastronomicznej. Zaangażowanie wystawców, dobra muzyka, świetna pogoda okazały się przepisem na udane wydarzenie. W samej galerii miejscami było potwornie gorąco, ale nie przeszkadzało to zwiedzającym cieszyć się oryginalnym wzornictwem. Małym minusem były zapisy na warsztaty, tematy świetne, ale znalezienie o nich informacji było niebywale trudne. Po rozmowie z organizatorami, wiemy, że w przyszłym roku miejsc na nich będzie więcej i zostaną ułożone w całą osobną sekcję.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji była Dorota Koziara, która przedstawiła między innymi multimedialną relację z tegorocznej wystawy, której była Art. Dyrektorem - Polish Design Tomorrow is Today, prezentującej wydziały projektowania polskich państwowych uczelni artystycznych podczas międzynarodowych targów meblowych Salone del Mobile w Mediolanie.

Dorota Koziara wcześniej odwiedziła nasze studio, żeby zaprosić na wydarzenie:

Hasło tej edycji Nocy z Designem to #Zwolnij. Zachęcało ono do zatrzymania się i spojrzenia na życie z uważnej perspektywy. Prezentowane na imprezie ekspozycje, produkty i rozwiązania pokażą, że dobre wzornictwo może wywołać radość i poprawić jakość życia. Organizatorzy chcą nam powiedzieć: zatrzymaj się, popatrz, doznaj, odczuj, zacznij żyć w zgodzie z własnym rytmem, oczekiwaniami i potrzebami. Nawiązywało więc do projektowania nakierowanego na użytkownika, związanego z konkretnymi potrzebami – odpoczynku, relaksacji, estetyki, wspólnoty rodzinnej, realizacji hobby etc. Chcieli zaprezentować dizajn, który służy człowiekowi, dizajn wspierający zrównoważone życie, ekologiczny, mądrze korzystający z dóbr naturalnych, dostarczający radości wynikającej z obcowania z dobrze zaprojektowanymi produktami.

A co będzie, kiedy tak nieśpiesznie spojrzymy na design, mówiła Aldona Mioduszewska z Galerii Wnętrz Domar:

Organizatorzy zaprosili znanych projektantów - Dorota Koziara opowiadała o wyjątkowości polskiego projektowania, a Tomasz Rygalik podkreślał, że warto projektować rzeczy trwałe:

Co jeszcze czekało?

  • Swoją premierę miała także wystawa „Splątane” Agnieszki Bar oraz projekt Vintage Voyagers, czyli wystawa tworzona specjalnie przez Pracoffnię Tomasza Chołuja i Jerzego Gomółki.
  • Zobaczyliśmy kolekcję Eli i Sebastiana Pietkiewiczów: „Sztuka szkła kryształowego” - Polski Design ze Szkła Kryształowego, a swoją książkę „Ilustrowany Elementarz Designu” zaprezentował Ewa Solarz. Zobaczyliśmy też jego G-Table i lustra oraz Fidu Alphabet.
  • Odbyła się też premiera kolekcji tapet Hommage z pracowni Zahy Hadid, zmarłej w ubiegłym roku królowej architektury. Uwagę zwracał również projekt kuratorski Sylwii Gulewicz-Wysockiej,– Re-Cycle Story, czyli wystawa projektantów skupionych na materiałach pozyskanych z recyclingu, wykorzystujących naturalne surowce, bądź nadających „drugie życie” przedmiotom codziennego użytku.
  • Zobaczyliśmy więc projekty Studia Morawka, MpProject, Metal Minde, Rekoformy, Custom Lamps i Piece of Wood, a ponadto rozwiązania loftowe od Icon Concept.
  • Na zaproszenie marki Anegre pojawił się znany aktor Piotr Polk, który opowiedział o swojej najnowszej kolekcji mebli New Clasic Design.
  • Nie zabrakło również lokalnych akcentów. Manufaktura Bolesławiec przedstawił kolekcję Waterline, a Huta Julia zaprezentował kryształowe klejnoty z kolekcji Polski Stół i nie tylko.
  • Uczestnicy mieli okazję zobaczyć również prace studentów i wykładowców z Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa oraz Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wśród bohaterów wieczoru  4. odsłona wystawy Marek Dolnośląskich.

Galeria Wnętrz Domar zaplanowała także „przystanki” dobrego wnętrza, czyli punkty, w których pokazane było dobre wzornictwo i produkty wspierające ważne aspekty życia, np. tworzące mikroklimat w mieszkaniu, sprzyjające integracji rodziny i przyjaciół, pokazujące sposoby spędzania wolnego czasu. Na uczestników czekali także m.in. wybitni Szefowie Kuchni – Tobiasz Herman i Piotr Kucharski, którzy w tym dniu uroczyście otworzyli nowoczesne Studio Kulinarne Browaru Mieszczańskiego i o godz. 20:00 i 22:00 zapraszali Gości na live cooking z degustacją. Z kolei na parkingu Galerii Wnętrz Domar pojawił się najwyższy w Europie dźwig z kapsułą restauracyjną, w której mistrz kuchni Mateusz Zdyb zaserwował kuchnię włoską. Nie można nie wspomnieć o recitalu muzyki filmowej znakomitego pianisty - Przemysława Winnickiego.

 

REKLAMA