A | A | A

Urzędnicza przepychanka ws. Teatru Polskiego trwa

Utworzono: 2017-06-13 18:00 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargi Zarządu Województwa w sprawie odwołania dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławia - mówił w rozmowie Dnia Radia Wrocław wojewoda.
fot. Andrzej Owczarek

Sprawa dotyczyła wstrzymania przez wojewodę dwóch uchwał: w sprawie odwołania Cezarego Morawskiego oraz powierzenia pełnienia obowiązków Remigiuszowi Lenczykowi.

Sąd uznał argumentację prawników wojewody. Ich zdaniem wydane przez wojewodę postanowienia są niezaskarżalnym środkiem nadzoru - mówił wojewoda. - Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego według ustawy to organ nadzoru w każdym wypadku uznaje czy zastosowanie wstrzymania uchwały jest zasadne, czy nie. W mocy pozostają więc decyzje wojewody, który stwierdził, że nieważne są uchwały Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Dziś większość przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego przebywa w Berlinie, ale telefonicznego komentarza udzielił nam Jerzy Michalak z zarządu województwa:

- Nie należy się przywiązywać do tego rozstrzygnięcia bo ono inne być nie mogło. Głównym rozstrzygnięciem będzie to dotyczące uznania za niezgodne z prawem naszej uchwały

- To jeszcze nie zostało zgłoszone do sądu administracyjnego, prawda?

- Będziemy zaskarżać.

- Jeszcze w czerwcu, sądzi Pan?

- Do końca czerwca musimy złożyć.

- Apeluję do Zarządu Województwa o mniej emocji w tej sprawie - powiedział Radiu Wrocław wojewoda Paweł Hreniak:

- Wbrew temu o czym mówił pan Jerzy Michalak kiedy wstrzymałem wykonanie uchwały mówił o przekroczeniu kompetencji przez wojewodę, łamaniu prawa okazało się, że to wojewoda i nadzór prawny wojewody mieli w tej sprawie rację. Wypadałoby zwyczajnie przeprosić w tej sytuacji.

To kolejna odsłona batalii o Teatr Polski we Wrocławiu, która trwa od września ubiegłego roku. Zarząd Województwa domaga się odwołania obecnego dyrektora ze stanowiska, ale tę decyzję konsekwentnie
wstrzymuje wojewoda.

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Jan Pelczar
Życie Wrocławia
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter