Światowa premiera filmu "Twój Vincent" [WIDEO]

Marek Zoellner | Utworzono: 12.06.2017, 11:37
A|A|A

4 lata pracy, 115 malarzy, 6,5 tysiąca tubek farb, 62 tysiące obrazów i 88 minut filmu, jakiego świat nie widział. Tak w liczbowym skrócie wyglądała praca przy "Loving Vincent" - niezwykłej biografii Vincenta Van Gogha.

Najpierw nakręcono sceny z udziałem aktorów, później na płótnie były wyświetlane pojedyncze kadry, a malarze odmalowywali je klatka po klatce, by stworzyć ujęcie. Projekt realizowano w Centrum Technologii Audiowizualnych. W sumie powstało ponad 62 tysiące takich obrazów, które po montażu tworzą 88 minutowy film.

Koprodukowany przez CeTA Loving Vincent ("Twój Vincent") znalazł się w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy!

Reżyserem filmu jest Dorota Kobiela. To pierwszy od 50 lat polski reżyser, który znalazł się w konkursie głównym (był nim Walerian Borowczyk). Podczas francuskiego festiwalu, który odbędzie się w dniach 12-17 czerwca, będzie miała miejsce oficjalna światowa premiera tej niezwykłej produkcji!

Koproducentem filmu jest także Odra-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, film wpisany był również w obchody ESK Wrocław 2016 tj. został wsparty ze środków Biura Promocji Miasta Wrocławia.

"Twój Vincent" to film opowiadający o ostatnich dniach życia Vincenta van Gogha i jego zagadkowej śmierci, zrealizowany jako... pełnometrażowa animacja malarska. Znalazł się w Konkursie Głównym prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy i budzi ogromne zainteresowanie – bilety na festiwalowe pokazy zostały błyskawicznie wykupione, w kilka minut po uruchomieniu systemu sprzedaży. Za scenariusz i reżyserię filmu odpowiadają Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Światowa premiera filmu odbędzie się w we wtorek, 13 czerwca. Polska premiera zaplanowana jest na 13 października.

"Dzięki estetyce, która podejmuje ogromne wyzwanie wprawienia obrazów Van Gogha w ruch, film Doroty Kobieli i Hugh Welchmana jest jedną z najbardziej wyczekiwanych premier tego roku. Z radością ją zaprezentujemy." – mówił Marcel Jean, dyrektor artystyczny festiwalu w Annecy.

Robert Banasiak, szef Centrum Technologii Audiowizualnych: - Gdybyśmy ustawili ten obraz na obrazie, to powstałaby wieża, która wychodziłaby ponad atmosferę Ziemi. Pierwsza scena z tego filmu - gdybyśmy ustawili klatka po klatce, obraz na obrazie, to byłby większy niż Empire State Building.

Szef CeTA łumaczy, że przez cztery lata projektu 115 malarzy zużyło 6500 tubek farb, czyli 1300 litrów farb olejnych. - Wyobraźmy sobie poruszające się obrazy Vincenta Van Gogha, ich bohaterów, których nagle ożywiamy. Gdybyśmy ustawili te ponad 100 obrazów jeden obok drugie, to ci bohaterowie wyszliby z nich - dodaje.

Żeby lepiej wyobrazić sobie skalę trudności tego przedsięwzięcia dość powiedzieć, że postawione na sobie obrazy stworzyłyby wieżę, która sięgnęłaby by ponad atmosferę Ziemi.

REKLAMA
To może Cię zainteresować