A | A | A

Rokia Traore we Wrocławiu [POSŁUCHAJ]

Utworzono: 2017-06-20 15:06 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Już 24 czerwca w cyklu Jazz, Taniec i Muzyka Świata w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki wystąpi Rokia Traore - wokalistka i gitarzystka pochodząca z Mali.
fot. Mathieu Zazzo

Rokia Traoré to jedna z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd nurtu world music. Od najmłodszych lat była prawdziwym „dzieckiem świata”, odwiedzając liczne kraje dzięki przeprowadzkom ojca-dyplomaty. Wybrała jednak kontynuowanie muzycznych tradycji swojego kraju, które wzbogaca elementami rocka i bluesa.

Rokia zasłynęła dzięki występom z malijskim bluesmanem Ali Farka Touré, a później – z Kronos Quartet. Początkowo była znana w rodzinnym Mali i we Francji, jednak kolejne płyty przeniosły jej europejską i międzynarodową sławę, a Traoré trafiła do czołówki wykonawców muzyki malijskiej, występując u boku Salifa Keity czy Tinariwen. Oprócz śpiewu w swoim ojczystym języku Bambara, Traoré gra na gitarze, balafonie i lutni ngoni. Jest artystką zaangażowaną – współpracuje z instytucjami charytatywnymi, a liczne utwory poświęca historii i współczesnym problemom swojego kraju, doświadczonego przez wojnę. Na najnowszym albumie, Né So (w języka Bambara oznacza to „dom”), gościnnie wystąpili John Parish (znany ze współpracy z PJ Harvey) czy Devendra Banhart.

Koncert 24 czerwca o godz. 19:00. W studiu Radia RAM zapraszał nas Piotr Turkiewicz z NFM:

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Jan Pelczar
Życie Wrocławia
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter