A | A | A

W Konakry i Abidżanie - Gwinea i Wybrzeże Kości Słoniowej

Utworzono: 2017-05-20 07:06 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Karolina Bieniek poleciała do Gwinei. W Konakry została ambasadorką Światowej Stolicy Książki UNESCO 2017. W drodze powrotnej zwiedziła Abidżan i poznała Wybrzeże Kości Słoniowej.

Wrocław przekazał do Konakry miano Światowej Stolicy Książki UNESCO. Gdy wrocławianie żegnali się z tytułem, miejska delegacja była już w stolicy Gwinei. Karolina Bieniek odebrała tam nawet tytuł ambasadorki. Polacy postanowili podarować Gwinejczykom elementarz, ale na tym pomyśle się nie skończyło. Akcja #książkidlaGwinei wciąż trwa, a Karolina Bieniek opowiadał w Podróżach z Radiem RAM, dlaczego warto się do niej przyłożyć. Koszt jednego elementarza to 5 złotych. Szczegóły tutaj.

Afrykańskie upały doskwierały nawet wczesną kalendarzową wiosną, ale nie było czasu na ochłodę. Przekazywanie splendorów i obowiązków związanych ze Światową Stolicą Książki było pracowite. Nie brakowało przy tym radosnych wydarzeń. W Konakry, która do tej pory kojarzyła się głównie z ebolą, spotkał się literacki świat.

Z Karoliną Bieniek w Konakry była też Karolina Łągiewka, która prowadzi wraz z Sergem Portatadino spółdzielnię socjalną Wakilare. Dali pracę i mieszkanie niepełnosprawnym bezdomnym, którzy teraz produkują buty.

Konakry to miasto, którego najważniejsza część zajmuje cypel Tombo, nad Oceanem Atlantyckim. Przed laty zawinął tam statek z wrocławskimi filmowcami. Stanisław Lenartowicz kręcił m.in w Gwinei film "Cala naprzód" ze Zbyszkiem Cybulskim na pokładzie.

Dzisiejszy wygląd gwinejskiej stolicy, to m.in efekt pracy polskich urbanistów, skutek przyjaźni afrykańsko-radzieckiej. Już pierwszy nocny spacer po Konakry uświadomił wrocławskiej delegacji, jak bardzo ciekawe jest to miasto, jak wibruje i tętni życiem. Na zdjęciach poniżej jedna z dwóch księgarni Światowej Stolicy Książki i szkoła, w której uczył Leon Podsiadły.

Karolina Bieniek nie wróciła z Konakry prosto do Wrocławia. Wykorzystała okazję i poleciała na krótkie wakacje do Abidżanu. Wybrzeże Kości Słoniowej było jednym z marzeń na jej podróżniczej liście. Na Grand Bassam spędziła święto 1 maja.

WKS to zupełnie inna Afryka od Gwinei. Kontrast pokazuje jak różnorodny to jest kontynent. Na plażach Wybrzeża można poczuć się nieswojo: stamtąd do niedawna wywożono w świat kość słoniową i niewolników.

Miłość do Afryki to także miłość do tamtejszych smaków. Mango, awokado i banany nie tylko wyglądają soczyściej. Jedzenie to dla Karoliny ważna część podróży. W ulubione przysmaki, takie jak rodzynki z Uzbekistanu, potrafi się zaopatrywać także na odległość.

Na kolejnej liście z marzeniami Karoliny Bieniek są Etiopia i Madagaskar.

W tym roku trzeba jeszcze przypilnować, by książki dotarły na czas do Konakry. W Podróżach z Radiem RAM po Afryce, Brama do Afryki, czyli Kuba. Polecimy tam ze specjalistami: Agą Niemczewską i Adamem Kwaśnym z La Compañía Cubana.

ZDJĘCIA
pokaż wszystkie +
ukryj część -
WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Jan Pelczar
Życie Wrocławia
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter