A | A | A

Oskarowy stradivarius we Wrocławiu

Utworzono: 2017-05-12 20:50 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
14 maja po raz pierwszy w Polsce zagra we Wrocławiu Elizabeth Pitcairn, znana amerykańska skrzypaczka, posiadaczka instrumentu o wyjątkowym brzmieniu - pochodzących z 1720 roku legendarnych skrzypiec Stradivariusa nazywanych "Czerwonym Mendelssohnem".
zdj. elizabethpitcairn.com

Elizabeth Pitcairn we Wrocławiu, jedynym polskim mieście które odwiedzi, zakończy europejskie tournée, podczas którego koncertuje z pianistką - profesor Louise Thomson z Chapman University w Południowej Kalifornii. We Wrocławiu obie artystki spotkają się z uzdolnioną muzycznie młodzieżą oraz poprowadzą warsztaty mistrzowskie dla uczniów szkoły muzycznej im. Karola Szymanowskiego. 

Koncert Elizabeth Pitcairn odbędzie się w samo południe w niedzielę w Narodowym Forum Muzyki. Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W repertuarze na skrzypce i fortepian znajdą się sonaty Mozarta, Mendelssohna i Franka oraz utwory Sarasate’a.

To wyjątkowa okazja, aby usłyszeć niezwykłe brzmienie stradivariusa, a jednocześnie pomóc uzdolnionej muzycznie wrocławskiej młodzieży. Elizabeth Pitcairn jest dyrektorem amerykańskiej prestiżowej szkoły muzycznej Luzerne Music Center, której ideą jest umożliwienie uzdolnionym muzycznie dzieciom z całego świata kształcenia się pod kierunkiem wybitnych muzyków. Równie ważną częścią aktywności artystki jest zdobywanie funduszy pozwalających młodym talentom na naukę w LMC.

Dochód z koncertu w Narodowym Forum Muzyki w całości zostanie przeznaczony na wyjazd uzdolnionej grupy uczniów z Wrocławia do Luzerne Music Center w Stanach Zjednoczonych. Pamiątkowe bilety-cegiełki w cenie 500 złotych podpisane przez artystki do odebrania bezpośrednio przed koncertem w Narodowym Forum Muzyki. 

Karierę Elizabeth Pitcairn zainspirował dziadek, gdy na 16 urodziny podarował jej „Purpurowego Stradivariusa” – skrzypce, które osiągnęły rekordową wtedy cenę 1,7 miliona USD podczas licytacji w domu aukcyjnym Christie’s. Pasjonująca transakcja stała się inspiracją dla twórców filmu „Purpurowe skrzypce”, który opowiada o wędrówce przez wieki obdarzonych nadzwyczajnym dźwiękiem skrzypiec. Z Cremony do Wiednia, Oksfordu, Szanghaju, w końcu do Montrealu na licytację. Film został nagrodzony Oskarem za muzykę.

Elizabeth przez wiele lat ukrywała posiadanie niezwykłego instrumentu i dopiero po blisko 30-letniej nauce pod kierunkiem najwybitniejszych nauczycieli gry na skrzypcach pojawiła się publicznie na arenach koncertowych świata. Uważa swoje skrzypce za najbardziej inspirującego przewodnika i przyjaciela. 

14 maja, godz. 12.00, NFM, plac Wolności 1

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Ian Pelczar
Strefa kina. Posłuchaj, co warto zobaczyć.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter