A | A | A

Wrocław jak Barcelona i Mediolan?

materiały prasowe
Utworzono: 2017-04-19 15:09 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Wrocław wyprzedził Kraków, Poznań, Katowice i Łódź i awansował do kategorii gamma miast światowej gospodarki – opublikowano najnowszy ranking znaczenia miast dla światowej gospodarki opracowany przez Globalization and World Cities Research Network - informuje magistrat na swojej stronie internetowej.
fot. Andrzej Owczarek

Ranking „The World According to GawC”, opracowany przez Globalization and World Cities Research Network, oparty jest na klasyfikacji miast w światowej gospodarce na podstawie występowania zaawansowanych usług biznesowych (m.in. finansowych, księgowych, consultingowych, prawniczych, reklamowych).

W edycji z roku 2016 brano pod uwagę 175 firm w 707 miastach na świecie. W tym zestawieniu Wrocław awansował do kategorii gamma. Są w niej miasta łączące małe regiony i państwa z globalną gospodarką m.in.: Drezno, Bilbao, Bolonia, Lipsk, Marsylia. W poprzedniej edycji raportu, wydanej w 2012 roku, Wrocław był oceniany o klasę niżej, jako „high sufficiency” – miasto bez zasięgu globalnego, ale na tyle samodzielne, żeby nie zależeć nadmiernie od miast globalnych.

Pozostałe Polskie miasta wymienione w rankingu to Warszawa (miasto „alpha”, na poziomie Moskwy, Frankfurtu, Istambułu czy Seulu), Kraków (spadek do kategorii „high sufficiency”, na równi z Liverpoolem, Utrechtem, Lille czy Newcastle) oraz Poznań, Katowice i Łódź (miasta „sufficency” takie jak Southampton, Florencja, Bordeaux, Reykjavik).

Z awansu Wrocławia cieszą się przedstawiciele Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia, którzy podkreślają, że publikowany w kwietniu 2017 r. przez TUMW raport „Migawki z Diagnozy Wrocławia” pokazał, że gospodarka żadnej innej metropolii w Polsce nie rosła tak szybko. – Jakie powinny być dalsze ambicje Wrocławia? Niewątpliwie liczymy na dalsze awanse w kolejnych edycjach rankingu. W idealnym scenariuszu oparte byłyby one głównie na ekspansji wrocławskich firm na arenie globalnej, a nie jedynie otwieranych tutaj biurach zagranicznych korporacji.

Na polskim podwórku natomiast, uważamy że celem i ambicją Wrocławia powinna być pozycja drugiego miasta w kraju pod względem siły ekonomicznej, z dużą przewagą nad Poznaniem, Krakowem czy Trójmiastem - analizuje Marek Karabon, TUMW. - Wierzymy, że Polska gospodarka albo będzie jeszcze bardziej koncentrować się na Warszawie (tworząc scentralizowany model zbliżony do brytyjskiego i francuskiego), albo uda się nam wypracować globalną siłę również w drugim mieście, jak w modelu hiszpańskim (Madryt-Barcelona) i włoskim (Rzym-Mediolan). Które miasto będzie polską Barceloną czy Mediolanem, spychając pozostałych konkurentów na peryferia globalnej gospodarki? Póki co wszystko wskazuje na Wrocław.

Warszawa, Kraków, Wrocław – to liderzy wśród polskich miast pod względem lokowania inwestycji zagranicznych. Stolica Dolnego Śląska według raportu „Polskie miasta i regiony przyszłości 2017/18”, który opracował magazyn fDi, należący do grupy Financial Times ma najlepszą strategię pozyskiwania inwestorów. Wrocław został uznany za najbardziej atrakcyjne miejsce do pracy dla specjalistów i menadżerów.

39% badanych przez firmę rekrutacyjną Antal chętnie przeprowadzi się do stolicy Dolnego Śląska, 36% wybrało Trójmiasto. Raport „Doświadczenia, potrzeby i plany rozwojowe wrocławskich pracodawców, a oferta uczelni”. Badanie było przeprowadzone w pierwszym kwartale 2016 r. i wzięło w nim udział 45 firm z Wrocławia oraz 9 uczelni.

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Monika Jaworska
Dzień dobry we Wrocławiu! Poranek pełen energii, Wrocławia i muzyki w dobrym humorze.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter