A | A | A

„Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”

Krzysztof Majewski
Utworzono: 2017-04-19 15:05 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Wystawa w Zajezdni przypomni legendę polskiego kina.

Mimo pięciu dekad, które minęły od śmierci Zbigniewa Cybulskiego, nadal pozostaje on jedną z najbardziej tajemniczych postaci polskiej kinematografii. Wystawa, którą już od 21 kwietnia będziemy mogli zwiedzać w Centrum Historii Zajezdnia, przybliży tę wielką i nietuzinkową figurę. Bezpłatną ekspozycję będzie można zwiedzać do 4 czerwca.

Zbigniew Cybulski bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych aktorów powojennej Polski. Występował m.in. w filmach Andrzeja Wajdy, Aleksandra Forda, Jerzego Kawalerowicza, Kazimierza Kutza czy Tadeusza Konwickiego. Był wybitnym artystą o krnąbrnym charakterze i wymykającą się PRL-owskim kanonom osobowości. Do dziś inspiruje i ciekawi kolejne pokolenia kinomanów co sprawia, że nie sposób przejść obok jego aktorskich kreacji obojętnie.

50 lat po śmierci aktora, w Zajezdni stanie wystawa czasowa „Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”. Autorką wystawy jest Inga Leśniewska-Orlicka, a scenografię zaprojektowała Beata Fertała-Harlender.

Od Chełmickiego do Rodeckiego

Zaprezentowanych zostanie siedem sekcji tematycznych odpowiadających filmom związanym z Wrocławiem, w których występował Zbigniew Cybulski: „Popiół i diament”, „Giuseppe w Warszawie”, „Cała naprzód”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Salto”, „Szyfry” oraz „Morderca zostawia ślad”. Każda z sekcji stanowi oddzielną scenografię, z fotosami i oryginalnymi kostiumami, w których grał Cybulski. Tak wzbogacona wystawa zabierze odwiedzających w niezwykłą podróż, podczas której będą mogli poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym.

Najważniejsze role Zbigniewa Cybulskiego powstały we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a drzwi do kariery otworzyła mu rola Maćka Chełmickiego w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy, który zostanie wyświetlony w kinie Zajezdni w dniu wernisażu wystawy o godz. 18.00. Wstęp na projekcję jednej z najlepszych produkcji w historii polskiej kinematografii jest bezpłatny, na pokaz obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 71 715 96 97 bądź adresem mailowym sekretariat@zajezdnia.org.

- Oprócz projekcji filmu, w dniu otwarcia wystawy odbędzie się także spotkanie z dawnymi współpracownikami Zbigniewa Cybulskiego, a Inga Leśniewska-Orlicka oprowadzi pierwszych zwiedzających. Rozpoczęcie o godzinie 16:30 – zaprasza Weronika Konieczna, koordynator projektu.

Ekspozycja prezentowana będzie w Centrum Historii Zajezdnia od 21 kwietnia do 4 czerwca. Jej współorganizatorem jest wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych, a partnerem Studio Filmowe Kadr.

WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Monika Jaworska
Dzień dobry we Wrocławiu! Poranek pełen energii, Wrocławia i muzyki w dobrym humorze.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter