Fundacja poprosiła o dane dotyczące porodów, szpital wystawił fakturę

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 19.04.2017, 10:05
A|A|A

Dwa wrocławskie szpitale pozwane przez Fundację Rodzić po Ludzku do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Według Fundacji szpital położniczy na Brochowie odmówił podania informacji publicznej, a klinika przy Borowskiej wystawiła rachunek za wypełnienie ankiety na temat porodów.

Monika Piekarek z Fundacji tłumaczy, że na ponad 400 szpitali położniczych w Polsce tylko wrocławska klinika zażądała pieniędzy i wystawiła fakturę na 1200 zł. Potwierdza to rzeczniczka ośrodka Monika Kowalska, która wyjaśnia, że Fundacja zadała 300 pytań i ktoś musiał przygotować odpowiedzi, stąd rachunek za wykonana pracę. - Wcześniej poinformowaliśmy Fundację, że za przygotowany materiał wystawimy fakturę, by częściowo pokryć koszty przygotowania opracowania - zastrzega Kowalska:

Monika Piekarek: - Dostęp do informacji publicznej nie może być płatny. My nie robimy tego we własnym interesie - robimy to w interesie kobiet i nie widzimy powodu dla którego musimy płacić - wyjaśnia Monika Piekarek.

Natomiast szpital na Brochowie będzie tłumaczył się przed sądem z odmowy udzielenia odpowiedzi na ankietę. Według Fundacji informacja publiczna, dla organizacji pozarządowej, musi być dostępna i nie może być płatna.

Spór rozstrzygnie sąd, termin rozpoczęcia procesów nie został jeszcze wyznaczony.

REKLAMA