Miasto ma nowy departament. Zajmie się zielenią

Przemek Gałecki | Utworzono: 22.03.2017, 11:45
A|A|A

Miasto zdrowe, zielone, zadowolone. To główne hasła nowego "zielonego" departamentu we wrocławskim urzędzie miasta. W dzień wiosny, oficjalnie zaczął działać. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia podkreśla, że nowy departament ma koordynować wszystkie projekty miejskie, tak, aby Wrocław rozwijał się zgodnie z "zieloną filozofią miasta". To również odpowiedź na oczekiwania mieszkańców.

- Pragnienie ludzie w XXI wieku jest takie żeby miasto spotkało się z naturą. Żeby miasto było bardzo blisko natury. I tym będzie się, powoli, to będzie pewien proces, zajmował się zielony departament.

 

Tzw. zielony departament będzie koordynował wszystkie miejskie projekty właśnie w obszarze zrównoważonego rozwoju - chodzi zarówno o miejską zieleń, komunikację zbiorową jak i jakość powietrza czy jakość życia. Szefową nowego departamentu została Agnieszka Cybulska-Małycha, wcześniej odpowiedzialna za projekt odrzański, czy EURO 2012. Departament został podzielony na Biuro Ochrony Przyrody i Klimatu oraz Biuro Zrównoważonej Mobilności:

- Działania strategiczne są ważne, zarówno dla nas, jak i dla następnych pokoleń. Myślimy o sobie, ale i o naszych dzieciach. W jakich warunkach: zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa będą żyły.

Departament podlega nowej wiceprezydent Wrocławia Magdalenie Piaseckiej.

- Oprócz koordynacji również departament jest takim bankiem pomysłów. Będzie wychodził do mieszkańców, będzie zbierał ciekawe pomysły, zwłaszcza z zakresu: ekologii, działań proekologicznych, zieleni, ochrony klimatu.

Wrocław po Europejskiej Stolicy Kultury chce postawić właśnie na zrównoważony rozwój miasta - aspiruje również do tytułu Zielonej Stolicy Kultury, ale jak tłumaczy Rafał Dutkiewicz tytuł nie jest celem samym w sobie, ale aplikacja pomaga trzymać dobrze obrany "zielony kurs".

Pod koniec stycznia Wrocław trafił do finałowej czternastki konkursu na Zieloną Stolicę Europy 2019. Listę trzech finałowych miast poznamy w kwietniu, zwycięzcę konkursu w czerwcu. W przyszłym roku tytuł trafi do holenderskiego Nijmegen. 

REKLAMA