A | A | A

Górnicze miasteczko w Andach i zamki z piasku, czyli inne słońce Peru

Utworzono: 2017-01-28 09:03 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
Agnieszka Żegańska spędziła 8 miesięcy w Palca - górniczym miasteczku w peruwiańskich Andach. Ratowała też zamki z piasku na północy kraju, zwiedziła Ekwador i Boliwię. Zachwycała ją miejscowa przyroda: od dżungli, przez góry, po solną pustynię.

Gościliśmy już podróżników, którzy pojechali do Peru za złotem Inków, dla Machu Picchu albo specyficznego języka mieszkańców dżungli. Agnieszka Żegańska chciała pojechać do Ameryki Południowej. Marzyła o Brazylii i Kolumbii, ale organizacja, która wysyłała ją na wolontariat, znalazła miejsce w Peru. To również okazało się spełnieniem marzeń. Pracować na rzecz innych, uczyć i wychowywać Agnieszka jeździ od czasów licealnych. Doświadczenie zdobywała m.in w Holandii.

Początki w Peru były trudne. W Limie Agnieszka czuła się zastraszana, a na północy musiała... naprawiać zamki z piasku. Chodzi o tysiącletnie świątynie kultur Moche i Chimu. Chan Chan to gigantyczny kompleks pośrodku pustyni.

Nowym domem Agnieszki stała się Palca. W górniczym miasteczku w peruwiańskich Andach spędziła osiem miesięcy.

Obowiązkowymi punktami każdego dnia były wspólne posiłki w rodzinnym gronie. O trzynastej obiad, a wieczorem kolacja.

Agnieszka zżyła się z rodziną, u której mieszkała do tego stopnia, że osiemnastoletnia Charita odwiedziła ją w Polsce. Wtedy okazało się, że dla Peruwiańczyków mieszkających w Andach śnieg pozostaje egzotyczny. Podobnie jak ciepła woda w kranie.

Z kolei w Palca miejscowymi zwyczajami była zaskakiwana Agnieszka. Najczęściej pozytywnie. M.in dzięki ogromnej wiedzy Peruwiańczyków o medycynie naturalnej.

Inne niż u nas jest też w Andach górnictwo. Jedno pozostaje podobne: to wciąż bardzo wyczerpująca i trudna praca. Agnieszka pracowała inaczej niż górnicy, ale też zasłużyła na wakacje. Czas wolny spędzała m.in w peruwiańskiej dżungli, ale także w Ekwadorze i Boliwii.

W planach Agnieszki jest powrót do drugiego domu w Palca, a także kolejne kraje Ameryki Południowej. Na szczycie listy wciąż pozostają Brazylia i Kolumbia.

W Peru Agnieszka prowadziła bloga, którego znajdziecie tutaj.

 

Po dwóch weekendach w Ameryce Południowej Podróże z Radiem RAM wracają do Europy, ale od razu wyprawiają się na inne kontynenty. Pozostajemy na szczycie. O trudach wspinaczek wysokogórskich opowiedzą nam śmiałkowie z grupy Do Góry Nogami.

 

ZDJĘCIA
pokaż wszystkie +
ukryj część -
WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Monika Jaworska
Dzień dobry we Wrocławiu! Poranek pełen energii, Wrocławia i muzyki w dobrym humorze.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter