SPEKTRUM Festiwal: Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty

Radio RAM | Utworzono: 28.10.2016, 16:56
A|A|A

Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Grupy będą liczyły kolejno 15 osób (creative writing) oraz 12 osób (wideorecenzje). Osoby, które zdecydują się wziąć udział w warsztatach muszą zapoznać się z ich regulaminem oraz wypełnić formularz, który można odnaleźć pod tym linkiem:
http://spektrumfestiwal.pl/category/warsztaty/

WARSZTATY CREATIVE WRITING 
11 listopada (piątek) // 12:00-16:00 // 
12 listopada (sobota) // 12:00-16:00 //

Miejsce: Świdnica, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, ul. Długa 33

„Ucząc pisania, mówiłem studentom, by tworzyli postacie, które od samego początku mają jakieś pragnienia – nawet jeśli ma to być tylko ochota na łyk wody. Nawet ci, których paraliżuje bezsens współczesnego życia, muszą od czasu do czasu napić się wody” pisał Kurt Vonnegut, a uczestnicy warsztatów będących odskocznią od bezsensu współczesnego życia zastanowią się, czy każde pisanie jest kreatywne, czy czytanie też może być twórcze, czy istnieją bohaterowie bez pragnień oraz jak tworzyć, będąc sparaliżowanym bezsensem współczesnego życia.
„Podaj bohaterowi szklankę wody” to warsztaty twórczego pisania, skierowane do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a w szczególności do osób, które mają na koncie własne próby literackie, zarówno wiersze, jak i opowiadania, eseje czy scenariusze. Celem dwudniowych warsztatów jest rozwinięcie pasji pisania i wsparcie w doskonaleniu umiejętności uczestników spotkania.

Prowadzenie: Bartosz Sadulski

Poeta, dziennikarz. Autor tomów wierszy „post” (2012) oraz „tarapaty” (2016). Za pierwszy z nich był nominowany w 2013 roku do Nagrody Literackiej Silesius w kategorii „debiut”. Wiersze publikował między innymi w Lampie, Odrze, Gazecie Wyborczej, Chimerze i antologii „Połów. Poetyckie debiuty 2010”. Jego utwory były tłumaczone na ukraiński i angielski. Autor przewodników po Malcie i Bornholmie. Były redaktor „8. Arkusza Odry”, „Machiny”, „Tygodnika Wrocław”, stały współpracownik portalu Onet.pl oraz dwutygodnik.com. Szef promocji w wydawnictwie Książkowe Klimaty oraz pracownik Wydawnictwa Ossolineum. Mieszka we Wrocławiu.
WARSZTATY WIDEORECENZJI

12 listopada (sobota) // 13:30-17:30 //

Miejsce: Świdnica, Świdnicki Ośrodek Kultury (Między Seansami Cafe), Rynek 43

Prowadząca zajęcia, Kaja Klimek, swój pomysł na warsztaty tłumaczy następująco: „Może zamiast długo rozmawiać o tym, jak zrobić własną wideorecenzję, spróbujemy ją nagrać? To pozwoli nam odpowiedzieć na wszystkie ważkie pytania: czym różni się zwykła recenzja od tej w formie wideo? Jak się przygotować do stworzenia tej drugiej? Co jest ważne… a co, wręcz przeciwnie, zupełnie zbędne? Co pewnie, potrzebne będą nam własne opinie, kreatywność i smartfony. Przy okazji porozmawiamy o sprawach najważniejszych na świecie, czyli filmach, filmach i jeszcze raz filmach… Choć dla odmiany krótkich, bo to one posłużą nam jako punkt odniesienia”.

Prowadzenie: Kaja Klimek

Pochodzi z Tarnowskich Gór na Śląsku. Na Uniwersytecie Jagiellońskim przygotowuje pracę doktorską na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej. Tłumaczy filmy, czasem pisze o nich (kiedyś dla Filmu, Dwutygodnika, Filmwebu, HIRO i innych) i nieustannie o nich dyskutuje – również z dzieciakami w ramach programów edukacji filmowej NHEF, PISF i Filmoteki Szkolnej. Współprowadzi Weekendowy Magazyn Filmowy w TVP (nagrodzony ostatnio przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najlepszy program telewizyjny o tematyce filmowej). Niedawno na YouTube uruchomiła Hashtag Warsztat – vloga poświęconego popkulturze i filmom. Lubi komiksy, plastikową biżuterię i… Nicolasa Cage’a.

Przypomnijmy, że 2. edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM odbędzie się w dniach 9–13 listopada. W programie imprezy znalazły się najgorętsze filmy tegorocznych światowych festiwali, takie jak: „Ja, Daniel Blake”, „Toni Erdmann”, „Rara”, „Plac Zabaw” czy „Egzamin”. Na widzów czeka także konkurs najlepszych polskich krótkich metraży. Odbędą się również projekcje pozakonkursowe, wśród których znajdą się m.in.: „Moje córki krowy” i „Nieciekawa historia”. W czwartek, 10 listopada odbędzie się performatywne czytanie fragmentów scenariusza współtworzonego przez Olgę Tokarczuk do filmu Agnieszki Holland „Pokot”. Całość wyreżyseruje Martyna Majewska. W programie także spotkania z gośćmi (m.in. Marian Dziędziel, Kazimierz Kutz i Bartosz M. Kowalski), wystawy („Wszystkie kolory Kieślowskiego” i „rekonstrukcja”). SPEKTRUM będzie miał dodatkowo swoją muzyczną odsłonę. Przy okazji otwarcia festiwalu publiczności zaprezentuje się w niej zespół Makabreski. Na festiwalu zaprezentują się także: Slime, Wojciech Urbański i Maciej Głębocki. 
Więcej informacji na: www.spektrumfestiwal.pl

REKLAMA