Czarnobyl trzydzieści lat później

Jan Pelczar | Utworzono: 01.10.2016, 11:04
A|A|A

Studenci ZSP Uniwersytetu Ekonomicznego a także inni entuzjaści, zainteresowani eksplorowaniem trudno dostępnych miejsc. Tak w skrócie można opisać grupę, której reprezentanci: Radek i Arek opowiadali w Radiu RAM o podróży do Czarnobyla

Ekipa Wroc-LoW Level pojechała do Czarnobyla 30 lat po katastrofie. Z Wrocławia do Prypeci wyruszyło 76 osób.

Zona robi ogromne wrażenie, chociaż do końca opustoszała nie jest. Miejscowy lis Szymon nie boi się turystów.

Wycieczki nie rozstają się z licznikiem promieniowania. Pikanie przedstawia normy, które często są przekroczone na mniejszym poziomie niż w centrach współczesnych metropolii. Z radioaktywnym miastem poradziła też sobie natura.

Przewodnicy opowiadają też w Czarnobylu o wydarzeniach, które rozegrały się na miejscu w 1986 roku: tuż po awarii reaktora i już po ewakuacji. 30 lat później można Prypeć opuścić swobodnie i zwiedzać dalej. Wroc-LoW Level postawili na Lwów i Kijów.

W Kijowie największe wrażenie robi Majdan i rozmach miasta. We Lwowie podobieństwo do Wrocławia. W obu miastach warto spróbować ukraińskich specjałów - z riażanką i pielmieni na czele.

Po wyprawie na Ukrainę trudno zapomnieć także o monumentalnych dziełach socrealistycznych. Pozytywnym zaskoczeniem dla wrocławskich podróżników była serdeczna opieka, którą zostali otoczeni przez kijowską policję.

Arek i Radek zdradzają, że być może wiosną wrócą do Czarnobyla. Alternatywą jest wyjazd do Transylwanii.

W trzecim sezonie Podróży z Radiem RAM odwiedzimy m.in Japonię i Turcję. Wybierzemy się też w niezwykłą podróż po Europie.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować