KoktajLOVE piątki w Novocainie - finał lata

Radio RAM | Utworzono: 15.09.2016, 08:34 | Zmodyfikowano: 15.09.2016, 06:43
A|A|A

Pogoda i goście dopisali. KoktajLOVE piątki finiszowały w Novocainie w upalny letni dzień. W piątek 16 września spotkaliśmy się w prawdziwym ogrodzie sztuk. Dołączyli do nas wrocławscy aktorzy, reżyserzy, muzycy i organizatorzy artystycznych happeningów. Gospodynią wieczoru była Monika Jaworska, w studiu przy Karkonoskiej partnerował jej Piotr Bartyś. 

Na początek o najnowszej premierze Wrocławskiego Teatru Lalek pt. Prosta historia opowiedzieli reżyserzy i aktorzy tego spektaklu Tomasz Maśląkowski i Radosław Kasiukiewicz. Po raz pierwszy widzowie zobaczą przedstawienie w niedzielę 18 września.Zapowiada się pełna emocji, trochę smutna, a trochę wesoła historia dla widzów od lat 5. Zacznie się od tego, że był Raj: Dom. Ogród. Tata, mama, dziecko. Świeciło słońce. Szczekał pies. Wszystko działało. Później pojawiła się chmura. Czarna chmura. Gdzieś daleko, nikt tego nie zauważył. Mijał czas. Chmur przybywało i nagle rozpętała się burza. Trzęsienie ziemi. Nastąpiła Zmiana. Wreszcie wszystko zniknęło. Nastało Nic. Jak sobie z tym poradzić? Czy na niebie jeszcze kiedyś pojawi się słońce? A na twarzy dziecka – uśmiech? 
Polecamy! zdj. Teatr Lalek Joanna Męczyńska i Marek Gluziński – koordynatorzy Barbary i jednocześnie organizatorzy happeningu Sztuka #tuiteraz projektu ESK zaprosili nas do wzięcia udziału w wielkim pikniku w centrum miasta. W niedzielę 18 września od godz. 10 część ul. Kazimierza Wielkiego (w stronę Krupniczej, pomiędzy ulicami: Szewską, Świdnicką i Leszczyńskiego) zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zamieniona w zieloną łąkę. Będzie można smacznie zjeść, spotkać się z przyjaciółmi lub po prostu odpocząć na trawie.

Tuż przed próbą do najnowszej premiery Teatru Muzycznego Capitol pt. "Liżę twoje serce", dowiedzieliśmy się wielu smakowitych szczegółów od aktorów grających w nim główne role. Helena Sujecka jako Młoda Cyganka oraz Ewa Szlempo odtwarzająca postać Dziewczyny - z wielkim zaangażowaniem zapewniły, że historia spotkania tych dwóch bardzo od siebie różnych dziewczyn na wrocławskim dworcu zaraz po wojnie poruszy współczesne wrocławskie serca.Usłyszeliśmy też premierowo świetnie brzmiące piosenki z tego spektaklu, które stanowią zapowiedź muzycznej uczty, jaka czeka nas jesienią w Capitolu. Do naszego radiowego ogródka przybyli także Justyna Szafran, którą w spektaklu zobaczymy w roli Starej Cyganki, Artur Bocheński grający Cygana ze złotym zębem oraz Maciej Maciejewski w spektaklu Król Cyganów i Żydowski Aktor. Wszyscy zgodnie podkreślali, że "Liżę twoje serce" (co w języku romskim znaczy "kocham cię") to będzie wspólna opowieść całego zaangażowanego w przedsięwzięcie zespołu teatralnego o zbiorowym bohaterze, jakim jest miasto i tworzące je bardzo różnorodne społeczeństwo.W zrujnowanym Wrocławiu w 1945 roku spotkali się ludzie z różnych stron, nikt tu nie był u siebie, każdy był obcy, a wszyscy próbowali ułożyć sobie tu życie. Zobaczymy więc historię o początkach Wrocławia, mając świadomość, że to miasto żyje i wciąż się zmienia i wciąż przybywają tu nowi, którzy też mają prawo powiedzieć, że oto kochają swój Wrocław. Pierwsza premiera nowego sezonu na Dużej Scenie 8 października - "Liżę twoje serce", sztuka Tomasza Mana i Agnieszki Glińskiej, która jednocześnie reżyseruje. Muzykę napisali Marcin Januszkiewicz i Mariusz Obijalski, scenografię i kostiumy wg projektu Magdaleny Maciejewskiej, choreografię tworzy Weronika Pelczyńska. Zdj. Teatr Muzyczny Capitol. 

Dziś miało miejsce wielkie otwarcie Centrum Historii Zajezdnia. Wprost z ul. Grabiszyńskiej na Rynek przyjechały panie Krystyna Oziewicz i Teresa Kamińska, by spotkać się z nami i opowiedzieć, jak im się podobała wystawa "Wrocław 1945 -2016". Nasze słuchaczki były pod wrażeniem, jak ogromne jest to przedsięwzięcie i polecały każdemu ten sposób poznawania historii miasta i jego mieszkańców. Przy okazji podzieliły się z nami niezwykle ciekawymi rodzinnymi opowieściami o tym, jak to się działo we Wrocławiu przed laty. Dziękujemy!W przeddzień premiery recitalu "Wrażliwość na olśnienie w normie" odwiedzili nas Konrad Imiela, Piotr Dziubek i Adam Skrzypek. Znają się od lat, od lat ze sobą współpracują, ufają sobie i przyjaźnią się na tyle, by wspólnie stworzyć koncert z piosenkami pełnymi szczerości i intymnych wyznań. "Chcę opowiedzieć o tym, że doświadczenie życiowe niekoniecznie musi stępić w nas wrażliwość. Wręcz przeciwnie, może pomóc w głębszym przeżywaniu i ekscytowaniu się światem" - zapowiada autor recitalu Konrad Imiela. Piotr Dziubek zagra na fortepianie i akordeonie, a Adam Skrzypek na kontrabasie, śpiewa Konrad Imiela. Koncert piosenek w wykonaniu trzech doświadczonych artystów muzyki i teatru odbywać się będzie na Scenie Ciśnień w Teatrze Capitol.    

To była ostatnia w tym sezonie letnia odsłona programu KoktajLOVE piątki z Radiem RAM na wrocławkim Rynku. Dziękujemy za wszystkie wspaniałe i inspirujące spotkania naszym Gościom i Słuchaczom, a za gościnę i pyszne koktaile Restauracji Novocaina! Jak było w piątek 9 września:

Zaczęliśmy od rozmowy z Małgorzatą Bruder o zupełnie nowym Muzeum Teatr im. Henryka Tomaszewskiego.


Z Karoliną Bieniek z Fundacji Art Transparent  rozmawialiśmy o twórczości Stanisława Dróżdża w przestrzeni publicznej Wrocławia czyli projekcie- Stanisław Dróżdż. Ścieżki Tekstu.

Maja Zabokrzycka i Magda Skowrońska zaprosiły na Wrocławski Kongres Kultury, który odbędzie się 2 października w Teatrze Muzycznym Capitol.

A na koniec, po 19:00 Łukasz Rusznica mówił  o zdjęciach Japonii, gdzie był na rezydencji artystycznej i kończącym się w niedziele, bardzo ciekawym TIFF Festivalu.


2 września


Pierwszy weekend września to czas kojarzący się głównie z wyprawami do szkół i przedszkoli. Dla nas też idealna okazja, by przygotować się do powakacyjnych muzycznych wydarzeń w mieście. Maciek Szabatowski, autor programu Muzyczny Wrocław zaprosił do naszego studia w ogródku Novocainy świetnie zorientowanych w muzycznych tematach Wrocławia gości. Pierwsza godzina koktajlovego studia to godzina "dyrektorska" - spotkaliśmy się z Andrzejem Kosendiakiem, dyrektorem rozpoczynającego się we Wrocławiu Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans.

RAMowy bilet z zaproszeniem przyjął od nas także Kostas Georgakopulos, dyrektor artystyczny Avant Art Festivalu, imprezy, która w tym roku za cel obrała sobie ukazanie kraju kwitnącej wiśni w nieschematycznym, świeżym ujęciu.Podczas upalnego piątkowego popołudnia nie zapomnieliśmy o wydarzeniach klubowych. W ogródku Radia RAM pojawiła się Paula Szewczyk z wrocławskiego klubu Stary Klasztor. Przedstawiliśmy więc program obchodzącego w tym roku swoje dziesięciolecie cyklu Ethno Jazz Festival. A chwilę potem wspólnie z Maćkiem Przestalskim zaprosiliśmy na koncerty organizowane przez Radio RAM.Na piątkowy koktajl  i rozmowy do Novocainy zaprosiliśmy też Jakuba Goleniowskiego z wrocławsko-poznańskiego tria Kroki. Zespół podpisał właśnie kontrakt z wytwórnią Kayax na wydanie debiutanckiej płyty, a w najbliższych tygodniach wystąpi na żywo na 89,8 FM podczas nowego sezonu RAM Session. W tej samej godzinie dołączył do nas wrocławski kawosz, fan i promotor brzmień alternatywnych - Kamil Downarowicz i poznaliśmy gwoździe programu tegorocznej odsłony Assymetry Festival.Zachód słońca obejrzeliśmy wspólnie z autorami nowego, dwudniowego festiwalu z muzyką elektroniczną i klubową - Dawidem Rodrigezzem oraz Jakubem Zalewskim, na co dzień związanymi z wrocławskim klubem PRALNIA. Dołączyła też do nas Melika, czyli Martyna Kukla, która opowiedziała o nowych kompozycjach realizowanych m.in. we współpracy z Bartkiem Szczęsnym z formacji Rebeka. 

Na finał KoktajLOVEgo piątku spotkaliśmy się z Piotrem Karwatem, nowym managerem jazzowego klubu Vertigo. Zapraszamy za tydzień!
26 sierpnia
Ostatni piątek sierpnia
to był dobry czas, by podsumować wakacje. Zrobił to w naszym imieniu Maciej Przestalski. O lecie 2016 w przestrzeni miejskiej opowie kurator ESK ds Sztuk Wizualnych Michał Bieniek. 

Po 17:00 Juliusz Woźny z Ośrodka Pamięć i Przyszłość spojrzał na dzisiejszy sierpień z punktu widzenia dziennikarza i historyka, z naciskiem na Centrum Historii Zajezdnia, które tuż przed otwarciem zaprasza na wROCK for Freedom.

Czy Wrocław po wakacjach jest jeszcze bardziej rowerowy (nowe ścieżki) i pieszy (pasy na rondzie Reagana)? To pytanie zadaliśmy po 18:00 miejskiemu działaczowi, Jakubowi Nowotarskiemu. Nikt nie wyobraża sobie wakacji bez natury. Dlatego na koniec, po 19:00, Aleksandra Zienkiewicz, przewodnicząca stowarzyszenia „miastoDrzew” - opowiedziała nam, czy Wrocław jest jeszcze zielony.

 
19 sierpnia
ROWEROWY WEEKEND

Prosto z Wrocławskiego Welodromu im. Wernera Józefa Grundmanna do naszego studia trafił Rafał Berg - wnuk znakomitego trenera kolarskiego, którego imieniem nazwany jest tor rowerowy przy ul. Żmigrodzkiej. Od Rafała dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat welodromu, poznaliśmy jego historię, a także zasięgnęliśmy kilku porad dotyczących kolarstwa torowego

Joanna Żak z Kina Nowe Horyzonty przedstawiła najciekawsze kinowe propozycje nadchodzących tygodni. Porozmawialiśmy między innymi o retrospektywie filmów Wima Wendersa, festiwalu Kino Dla Dzieci, czy o specjalnym filmie dedykowanym fanom Nicka Cave'a.

Na rowerze przyjechała do naszego letniego studia Nadia Szagdaj. Pojawiła się ze specjalnym zaproszeniem dla słuchaczy, przypomnijmy, że wrocławska pisarka pod naszą banderą z Krzysztofem Majewskim raz w miesiącu organizuje specjalne rowerowe wycieczki śladami historii stolicy Dolnego Śląska.

Na koniec naszego rowerowego piątku prosto z Bolkowa kilkadziesiąt kilometrów do Wrocławia przypedałował Borys Aleksy - redaktor naczelny magazynu Szosa. Razem z nim omówiliśmy najnowsze trendy panujące wśród rowerzystów i konstruktorów rowerów. 

 

12 sierpnia
SIERPNIOWY DŁUGI WEEKEND

Długi sierpniowy weekend rozpoczęliśmy w Novocainie. KoktajLOVE piątki wypełniły się rozmowami z wrocławianami, którzy w te wakacje świętowali sukcesy.

Z Gdańska, z festiwalu szekspirowskiego, z podwójną wygraną wrócili Mikołaj Woubishet i Grzegorz Mazoń. Najpierw opowiedzieli Annie Fluder o wyróżnionym tam drugą nagrodą spektaklu "Czekając na Otella".

Usłyszeliśmy, jak doszło do realizacji spektaklu. I dlaczego jego twórcom towarzyszyło poczucie oczyszczenia.

Z Trójmiasta z wyróżnieniem wrócił też spektakl dyplomowy studium muzycznego wrocławskiego Capitolu - "Oczy paść będę cieniem". Do Mazonia i Woubisheta, by opowiedzieć o tym przedstawieniu, dołączyła w naszym plenerowym studiu Angelika Wójcik.

Beata Bartecka z Muzeum Pana Tadeusza podziwiała wraz z Anną Fluder bańki puszczane w Rynku między Novocainą i Muzeum. Rozmowa dotyczyła otwartej niedawno w Muzeum wystawy o modzie i obyczajach ślubnych PRL-u.

"Wspomnienie miłosnego święta" to okazja do rozmowy nie tylko o sukniach ślubnych, ale także monidłach i wspomnieniach.

Zawodnicy formacji obronnej Szymon Adamczyk i Robert Rosołek oraz menedżer Jakub Głogowski - taki skład przysłali do Novocainy najlepsi w Europie futboliści amerykańscy. Panthers Wrocław niedawno wznieśli Puchar Europy.

Rok przed World Games, których ich dyscyplina będzie częścią, futboliści amerykańscy z Wrocławia wspominali początki na Szczepinie.

Niebawem we Wrocławiu zobaczyć będzie można reprezentację Polski.


W samym sercu Wrocławia rozmawialiśmy też o przestrzeni miasta. Malarka Anka Mierzejewska opowiadała nam o muralach.

Anna Fluder i Anka Mierzejewska wymieniały też swoje ulubione wrocławskie murale.

Był też pomysł na długi weekend - bananowe budzenie w pociągu Wrocław-Drezno. W sobotę od 6 rano.

Na KoktajLOVE piątki zapraszamy co tydzień w Novocainie od 16:00 do 20:00.

5 sierpnia
START PRZED IGRZYSKAMI W RIO

Pierwszy piątek sierpnia zaskoczył nas niską temperaturą i chłodnym wiatrem, ale w Novocainie było gorąco. Goście pierwszego programu z cyklu KoktajLOVE piątki opowiadali nam o sporcie tuż przed otwarciem Igrzysk Olimpijskich w Rio.

Do Brazylii nie pojechała Justyna Kasprzycka. Skoczkini wzwyż z Wrocławia została w domu z powodu kontuzji. Oglądanie igrzysk będzie dla niej trudne, ale zamierza trzymać kciuki za Kamilę Lićwinko i innych

Justyna Kasprzycka sportem interesowała się od dziecka. I kiedy tylko wróci do zdrowia, zacznie szykować formę na Tokio.

Trzy medale olimpijskie zdobył Józef Tracz. Wybitny zapaśnik wspominał w Radiu RAM Seul, Barcelonę i Atlantę.Józef Tracz przyznaje, że różne dyscypliny to różne światy – także jeśli chodzi o zarobki i popularność. Za to w klątwy nie wierzy, nawet w klątwę chorążego, która tym razem mogłaby z Karola Bieleckiego przejść na całą kadrę piłkarzy ręcznych

Duet Make Life Harder postanowił zrzucić maski. W naszym plenerowym studiu wystąpili już nie jako Maciej i Lucjan, ale Kuba i Rafał.

Make Life Harder śledzą na igrzyskach takie niszowe sporty jak kajakarstwo górskie i koszykówka. Przed ceremonią otwarcia w Rio sami otworzyli się na innych. Wystąpili przed wrocławską publicznością jako Znajomi nad morza w cyklu Koalicji miast dla Kultury, na prezentacji Gdańska w Kamienicy Rynek 25.Anicie Lipnickiej na przeszkodzie stanęła przedłużająca się próba i ostatecznie do nas nie dotarła, ale będą kolejne okazje.

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować