Studenci nagrodzeni przez Europejką Agencję Kosmiczną

Gregor Niegowski | Utworzono: 18.12.2015, 12:51
A|A|A

pwr.edu.pl

Wielki sukces studentów Politechniki Wrocławskiej. Ich projekt eksploracji księżyca zwyciężył w prestiżowym konkursie organizowanym przez Europejką Agencję Kosmiczną.

W konkursie wystartowało ponad 20 drużyn, a do ostatniego etapu zakwalifikowano ostatecznie trzy projekty, w tym HECATE stworzony przez studentów Politechniki. Swoje pomysły na eksplorację srebrnego globu przedstawili podczas sympozjum w Holandii.

Projekt wrocławian zakłada wysłanie kilku rakiet w przestrzeń kosmiczną, które następnie połączą się, tworząc stację za orbitą Księżyca. Astronauci mają też operować czterema łazikami wysłanymi na południowy biegun Księżyca. Ich zadaniem byłoby pobieraniem próbek z powierzchni srebrnego globu, oraz drukowanie w technologii 3D niewielkich kostek z regolitu . To z nich miałoby powstać w przyszłości księżycowe lądowisko.

- Podczas prezentacji jurorzy pytali nas m.in. o szczegóły dotyczące druku 3D i komunikacji między stacją kosmiczną a łazikami - opowiada Szymon Gryś. - Po naszym wystąpieniu czułem się już dość pewnie i doszedłem do wniosku, że mamy spore szanse na zwycięstwo.

Oprócz szansy na współpracę przy projektach organizowanych przez ESA zwycięzcy otrzymali także statuetkę z wydrukowanym w technologii 3D złotym Księżycem oraz nowoczesne drony z kamerami.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować