Klonowanie po wrocławsku. Ma powstać żbik, ryś i...

Dorota Czubaj | Utworzono: 14.08.2015, 09:52
A|A|A

Martin Heigan/flickr.com (Creative Commons

Tego w Polsce jeszcze nie było. Naukowcy podjęli się niezwykłej próby klonowania zwierząt. Projekt ma za zadanie doprowadzić do sklonowania żbika i rysia, których populacja w Polsce maleje. Naukowcy chcą się podjąć również próby sklonowania gepardów. Dotąd przeprowadzono wiele prób zapładniania tych zwierząt metodami in vitro, jednak to nie zawsze jest możliwe.

"Jakość nasienia tych zwierząt jest fatalna. U gepardów tylko kilka procent plemników posiada funkcję zapładniającą, przez co nie tylko naturalne zapłodnienie, ale też zapłodnienie in vitro po prostu się nie udaje" - mówi koordynator z wrocławskiego ośrodka, prof. Wojciech Niżański.

"Jeśli nie będziemy korzystać z najnowocześniejszych metod, takich jak właśnie klonowanie, gatunkom tym grozi wyginięcie." - dodaje Niżański.

Klonowanie to proces, w którym do stworzenia nowego życia nie potrzeba plemników, czyli de facto nie potrzeba samca. Konieczna jest komórka jajowa pozyskana od samicy, do której wprowadza się gotowy materiał genetyczny, pozyskany na przykład ze skóry. Materiał ten może być pozyskany np. od samicy.

"Choć klonowanie zwykle kojarzy się z filmami fantastycznymi, w których klony wyglądają identycznie jak dawcy komórek, to w rzeczywistości jest inaczej. Fenotypowo zwierzęta mogą się od siebie różnić, bo o wyglądzie decyduje nie tylko DNA komórkowe, ale również to pozakomórkowe" - wyjaśnia profesor Niżański i dodaje "Klonowanie nie służy do zabawy. Byłoby bardzo źle gdyby ktoś nie chciał używać wiedzy w dobrej wierze i na przykład spróbować powielić siebie albo innych. My chcemy uratować życie"

Posłuchaj całego materiału:

REKLAMA

To może Cię zainteresować