Nielegalne fotoradary straży miejskiej?

Przemek Gałecki | Utworzono: 03.08.2015, 07:52
A|A|A

fot. YouTube

W zeszłym miesiącu są zadecydował, że fotoradary straży miejskiej będą działać tylko do końca roku. Niewykluczone jednak, że np. wrocławskie mierniki mogą jeszcze szybciej trafić do szaf, bo wiele wskazuje na to, że są używane nielegalnie. 

Naczelnik Waldemar Forysiak jest jednak przekonany, że urządzenia działają zgodnie z prawem. Zwraca uwagę, że mają one homologacje Głównego Urzędu Miar i Wag:

Nie chodzi jednak o same urządzenia, a o częstotliwości na jakich działają - od 34 do 34,3 GHz. "Wszczęliśmy już odpowiednie procedury" - mówi Rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej Dawid Piekarz.

Trzy z nich znajdują się we Wrocławiu, ale pracują bardzo efektywnie. Tylko w ubiegłym roku straż wystawiła mandatów na ponad 2,5 miliona złotych. "Nie zamierzamy chować fotoradarów do magazynów, dopóki nie będzie oficjalnego pisma z UKE" przyznaje Waldemar Forysiak z wrocławskiej straży:

"Jeżeli egzekwuje się prawo od nas, to chcielibyśmy żeby to działało także w drugą stronę" - to opinia Bartosza Smolińskiego, samozwańczy strażnika, wrocławskich strażników miejskich. Od kilku dni wręcza on mundurowym pisma stwierdzające nielegalność korzystania z fotoradarów. Przejrzał też przepisy prawa telekomunikacyjnego:

A czy takie zamieszanie zmienia coś w sytuacji osób ukaranych mandatami? Tłumaczy prawnik Michał Sikora:

REKLAMA

To może Cię zainteresować