Chcą wpisania Solpolu do rejestru zabytków

Radio RAM | Utworzono: 31.07.2015, 08:31
A|A|A

Jak już informowaliśmy na naszej antenie, wojewódzka konserwator zabytków odmówiła objęcia ochroną tego domu towarowego stojącego w centrum miasta. W uzasadnieniu napisano m.in., że budynek nie przedstawia ani wartości architektonicznych ani historycznych. Aktywiści nie zgadzają się z tą argumentacją. Wspiera ich m.in. znany wrocławski architekt Zbigniew Maćków.

 

W kilkudziesięciostronicowym dokumencie pojawiły się m.in. takie argumenty: Przemysław Filar z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia mówi nam, że odwołanie do ministerstwa kultury było konieczne. 

  • stosunkowo młody wiek budynku (powstał w 1993 roku) nie może stanowić przeciwwskazania do wpisania go do rejestru zabytków - tym bardziej, że opisywany dom towarowy zbudowano już w minionej, z perspektywy czasów obecnych, epoce.

  • wartość artystyczna Solpolu, będąca od jego powstania przedmiotem ożywionej debaty, w ostatnich latach staje się coraz szerzej uznawana w środowisku naukowym

Warto podkreślić, że obiekt został uznany za jeden z 25 najlepszych budynków III Rzeczpospolitej przez magazyn „Architektura Murator”, obok takich obiektów jak Centrum Manggha w Krakowie czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

"Pod względem wartości naukowych Solpol można studiować jako budynek przełomu w architekturze i sztuce budowlanej"- nie ma wątpliwości Przemysław Filar

Dom Towarowy Solpol był pierwszym tak nowoczesnym, jak na tamte lata, obiektem w mieście. Jego właścicielem jest Zygmunt Solorz. Od kilku lat mówi się, że budynek zostanie wyburzony i powstanie nowa galeria handlowa.

Solpol w liczbach

Powierzchnia użytkowa: 3738.0 m²

Kubatura: 21654.0 m³

Początek realizacji: 1992

Koniec realizacji: 1993

Autorzy: architekci Wojciech Jarząbek, Paweł Jaszczuk, Jan Matkowski, Jacek Sroczyński

Współpraca autorska: architekci Paweł Spychała i Leopold Chyczewski (współautorzy koncepcji przetargowej

Zdjęcie strony dawnego "Wieczoru Wrocławia" www.brzydki.wroclaw.pl

Zniszczona podczas wojny kamienica przy Świdnickiej, w której miejscu powstał Solpol (fot. dolny-slask.org.pl)

wroclawzwyboru.blox.pl: "(...) był to pierwszy projekt realizowany we Wrocławiu, do którego użyto najnowszych rozwiązań technologicznych. Studenci architektury, a także architekci z innych pracowni wspominają dziś, że przychodzili na budowę Solpolu oglądać, jak się wylewa beton na mokro, czy jak wygląda montaż płyt ceramicznych na elewacji. Dziś to proza każdej budowy – wówczas była to nowość."



wroclawzwyboru.blox.pl: "(...) Nikt wcześniej nie zaprojektował we Wrocławiu obiektu, który tak jawnie odcinał się od historycznej zabudowy – kolorystyką, bryłą. Dla wielu wrocławian to był estetyczny szok. Gdzieś kiedyś przeczytałem, że jeden z profesorów Politechniki Wrocławskiej określił Solpol mianem „architektonicznego wytrysku (...)"

fot. Fotopolska.eu

REKLAMA

To może Cię zainteresować