Spacer po parku? Ostrzeżenia nie skutkują

Gregor Niegowski, Elżbieta Osowicz | Utworzono: 24.07.2015, 20:25
A|A|A

fot. Elżbieta Osowicz, Wroclaw.pl

Park Skowroni przy ul. Ślężnej jest pełen ludzi, chociaż cały czas trwają tam prace porządkowe. Na alejkach nadal leżą powalone drzewa i gałęzie, pracuje ciężki sprzęt - prace mogą potrwać jeszcze tydzień.

Spacerujący mówią, że są ostrożni. - Boję się, ale bardzo uważam. Idziemy alejką, przechodzimy bokiem - mówią. Podobnie zniszczony jest park Grabiszyński oraz pobliska nekropolia, która będzie zamknięta do końca lipca. Z wyliczeń magistratu wynika, że w nawałnicy uszkodzonych zostało w całym mieście około 3 tysięcy drzew.

Największe straty odnotowano na dzielnicach Krzyki i Fabryczna. Silny wiatr łamał drzewa, wyrywał je z korzeniami, przewracał znaki drogowe, sygnalizatory świetlne, reklamy, billboardy. Spadające konary uszkodziły trakcje tramwajowe na ul. Hallera, w Parku Południowym, na pętli Kopernika i przy Stadionie Olimpijskim oraz linie energetyczne. Ponad 10 tysięcy mieszkańców nie miało prądu. Wiatr uszkodził dachy 8 budynków, a w 11 obiektach elewacje.

Zobacz: Nawałnica we Wrocławiu (ZOBACZ ZDJĘCIA)

Czytaj: Szkody jak po bombardowaniu! To skutki ostatniej nawałnicy

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego odebrało ponad 255 zgłoszeń związanych ze skutkami burzy z silnym wiatrem. Straż Pożarna interweniowała 570 razy. Pogotowie Ratunkowe 4 razy interweniowało w przypadkach związanych ze wsparciem dla osób, którym zabrakło zasilania w aparaturze podtrzymującej życie.

Mieszkańcy Wrocławia, którzy zostali poszkodowani (uszkodzenie budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, w którym było prowadzone gospodarstwo domowe) przez burzę mogą się zgłaszać do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu. Wszelkie zgłoszenia będą rozpatrywane indywidualnie, można je zgłaszać do właściwego terenowo ze względu na miejsce zamieszkania Zespołu Terenowej Pracy Socjalnej lub pod nr tel. (71) 78-22-322 a także na adres sekretariat@mops.wroclaw.pl

Wszystkie szczegóły: TUTAJ

Od poniedziałku trwają intensywne prace przy sprzątaniu miasta na terenach gminnych. Od rana do późnego wieczora nad usuwaniem skutków burzy pracują 63 brygady. Do tej pory zinwentaryzowano ponad 3 tysiące drzew. Uszkodzenia są różne, od połamanych gałęzi do wiatrołomów i wiatrowałów, które zostały usunięte. Postawionych zostało 73 kontenery na odpady.

Wciąż trwają prace nad usunięciem wiatrołomów i wiatrowałów z cmentarza Grabiszyńskiego, dla bezpieczeństwa odwiedzających i usprawnienia wykonania prac zastosowano metodę alpinistyczną. Na cmentarzu odbywają się pochówki, ale są one prowadzone pod eskortą pracowników nekropolii, wyznaczonymi trasami.

Czytaj więcej: Cmentarz Grabiszyński zamknięty do końca miesiąca

 

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować