Wichury groźne także dla lwów (ZDJĘCIA)

Przemek Gałecki, Piotr Pietraszek | Utworzono: 20.07.2015, 15:15
A|A|A

fot. Przemek Gałecki

Nocne wichury we Wrocławiu zniszczyły także lwa - neonowy symbol ogrodu zoologicznego.Instalacja została zerwana, rurki i metalowe konstrukcje są powyginane i wymagają sporych prac, by przywrócić im dawną świetność. A warto się postarać - iluminacja powstała w 1961 roku. Przez wiele lat nie działała, ale po remoncie głównego wejścia do ogrodu znowu cieszyła oko. I tak będzie także tym razem - zapewnia Monika Kownacka z zoo:

- Silny wiatr zerwał instalację, został tylko napis ZOO, który także jest zniszczony. Na szczęście zabytkowy neon był ubezpieczony - mówi Monika Kownacka:

Zniszczone części zostały już zabrane przez specjalistów. Wichura połamała też gałęzie drzew na terenie ogrodu, ale zoo działa normalnie.

Niedzielna wichura zrzuciła nie tylko charakterystyczny neon z bramy wrocławskiego ZOO, ucierpiały także prawdziwe zwierzęta. Wiatr strącił z wysokiego komina przy ul. Buczackiej we Wrocławiu gniazdo bocianie. Mieszkańcy poinformowali o tym zdarzeniu Urząd Miejski. Wysłany na miejsce weterynarz ma sprawdzić w jakim stanie są ptaki, które spadły z dużej z wysokości.

Ornitolodzy przypominają, że bociany są obecnie tuż po okresie lęgowym. W przypadkach, gdy młody bociek przeżył upadek, ważne jest, aby wrócił on do niego jak najszybciej. Przypadki dotyczące zniszczenia bocianich gniazd można zgłaszać na infolinię obsługiwaną przez Fundację Przyrodniczą "pro Natura". Działa ona pod numerem 801 26 24 26.

Według wstępnych szacunków przyrodników w ubiegłym roku w Polsce żyło ok. 45 tysięcy bocianich par.

REKLAMA

To może Cię zainteresować